Díky šití mohou palestinské ženy zajistit živobytí pro své rodiny

Samera pozorně sleduje instruktáž u nového šicího stroje.

„Jako první ušiju čelenky pro děti,“ představila své plány Samahar, matka šesti dětí - pěti děvčat a jednoho chlapečka. V domácnosti s nimi žije i její neteř, která v Ramalláhu zůstává kvůli studiím a právě se připravuje na pololetní zkoušky.

Samahar.Manžela Samahar během druhé intifády v roce 2000 postřelili do nohy, přičemž následky zranění nese dodnes. V Palestině, kde se nyní nezaměstnanost pohybuje okolo třiceti procent, nedovede nalézt zaměstnání. Rodina tedy zcela závisí na příjmu Samahar. Díky Charitě ČR se zúčastnila ročního kurzu šití ve školicím centru Charity Jeruzalém v Ramalláhu a zároveň získala podporu na rozvoj vlastního podnikání v podobě šicího stroje. Vzbudil v rodině zvědavost a obrovskou radost.

Samera, druhá z podpořených žen, se stará o postiženého syna zcela odkázaného na její péči. Musí mu být 24 hodin denně na blízku, což jí znemožňuje najít si dlouhodobé zaměstnání. Díky školení však mohla i Samera získat patřičné znalosti a vytvořit si plán na rozvoj podnikání z domova. Bude šít a spravovat oblečení sousedům, což jí umožní skloubit dohromady péči o syna i zajištění živobytí. Od Charity ČR získala parní žehličku a šicí stroj.

Asmin manžel před rokem zemřel a zanechal ji se dvěma dcerkami; mladší letos oslavila dva roky. Místní zvyklosti vdově s dětmi neumožňují žít samostatně, proto se Asma musela rozhodnout mezi dvěma možnostmi: znovu se vdát nebo se nastěhovat k rodině svého manžela. Zvolila druhou, díky čemuž nyní bydlí pod střechou tchýně. Kvůli malým dětem nepřipadá zaměstnání mimo domácnost v úvahu. Díky kurzu šití a věnovanému šicímu stroji spolu s parní žehličkou může však i Asma získat vlastní nezávislý příjem a změnit tak svůj život i život svých dětí k lepšímu.

Celkem letos Charita ČR v drobném podnikání podpořila dvacet žen. Většina z nich přitom neskrývá vyšší ambice – až se jim povede získat dostatečné prostředky, plánují své podnikání rozšířit i mimo zdi domova.

Podpora sociálně znevýhodněných a absolventů škol byla podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

                         Samera.Asma.

ČRA logo.