Kardinál Luis Antonio Tagle o migraci

Kardinál Tagle se svým dědečkem a babičkou.

„Můj dědeček se narodil v Číně. Jeho matka byla velmi chudá, a proto syna poslala s příbuzným cestujícím na Filipíny. Právě tam jsem se narodil a vyrůstal. I moje rodina proto stojí na základech migrace,“ popisuje kardinál Luis Antonio Tagle, prezident Caritas Internationalis.  

Kardinál jako dítě se svým dědečkem.„Migrace představuje šanci vytvořit si lepší život pro sebe i pro další generace. Přestože válka a chudoba život velkou měrou ničí, migrace stále poukazuje na odvahu lidí své prostředí změnit, přestěhovat se a překonat své fyzické i psychické hranice. Lidé ale cestu vydrží, protože jejich vůle pramení z přesvědčení, že konají správně.

Nesmíme zapomínat, že lidé mají právo migrovat a vybrat si místo, kde se cítí dobře. A mají také právo žít život doma. Mnoho lidí by rádo ve své rodné zemi zůstalo. Jsem si jist, že i můj dědeček to tak chtěl. Ale když se domov zmítá ve válce, nenabídne práci ani nezaručí stabilní život, i mnoho z vás by se rozhodlo udělat tu nejtěžší možnou volbu a odejít.

Setkat se s migranty, vidět jejich problémy a poslouchat o jejich nadějích a snech mne přimělo zeptat se sám sebe, co je pro mne důležité. Věci, které jsem doposud považoval za zásadní, se nyní zdají nepodstatné ve srovnání s hodnotou lidské důstojnosti, života, rodiny a budoucnosti. Doufám, že globální migrace a situace uprchlíků přivede celý svět ke společnému přezkoumání našich hodnot.

Víme, že každá země prochází svými bolestmi a boji. Možná bychom se zeptali: Proč reagovat na potřeby jiných? Lidé mohou říct, že problémy v zemi má řešit Charita, ale ta zase musí připomenout, že tím podpora nekončí. Pomáhat by se mělo všude.

Charita zahájí v září celosvětovou kampaň, ve které vyzve lidi, aby udělali jediné – setkali se s migranty, sdíleli jejich příběhy a zážitky a ukázali svoji lidskost.

Když se jim totiž podíváte do očí, uvidíte, že váš strach a odpor lze překonat. Obáváme se neznámého, ale jednou otevřeme oči a srdce. Pevně doufám, že poté se staneme k cizincům vstřícnějšími,“ dokončil své poselství kardinál.

Článek byl převzat z blogu caritas.org.