Červená středa podpoří oběti pronásledované z náboženských důvodů
23. listopadu 2021 Aktuality

Červená středa podpoří oběti pronásledované z náboženských důvodů

Již 24. listopadu 2021 proběhne další ročník akce Červená středa, která má za cíl vyjádřit podporu lidem, kteří jsou pronásledováni, utlačováni nebo jinak znevýhodňováni kvůli své víře. Akce probíhající v České republice nejen připomenou situaci utiskovaných věřících, ale výtěžek benefice zároveň poputuje na obnovu dominikánské misie při kostele Panny Marie s hodinami v iráckém Mosulu.

#RedWednesday zahalí budovy do červené

Iniciativa #RedWednesday (tedy Červená středa) vznikla ve Velké Británii v roce 2016, Česká republika se připojila o dva roky později. Jejím cílem je dát hlas těm, kteří se sami nemohou vyjádřit. Letos se pozornost zaměřila na ženy, které jsou v ohrožení nejen z důvodu svého náboženství, ale jsou také často vystaveny sexuálnímu násilí a celkově horšímu zacházení právě proto, že jsou ženy.

Symbolem Červené středy se staly budovy nasvícené červeným světlem. K celosvětovým ikonám, které se tradičně připojují, se řadí i britský Parlament, v Česku je to například Petřínská rozhledna, kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, ale také kaplička sv. Rocha v Krnově nebo kostel sv. Petra a Pavla v Horšovském Týně. Zúčastnit se ale může každý - společnou i samostatnou modlitbou, vzpomínkou nebo zapálením svíčky.

Benefiční koncert na podporu iráckých křesťanů

Oficiální akce v České republice probíhají pod záštitou České biskupské konference a zúčastnit se můžete společné ekumenické modlitby, konference i benefičního koncertu.

Centrální akce proběhnou v Praze a tradičně je zahájí mezinárodní konference ve Vlasteneckém sále Karolina. Hosty budou zakládající člen celosvětové iniciativy #RedWednesday a člen britského Parlamentu Lord David Alton, vedoucí dominikánské rehabilitační mise v iráckém Mosulu br. Olivier Poquillon OP nebo zmocněnkyně vlády Slovenské republiky pro ochranu svobody vyznání Anna Záborská.

V 18 hodin se uskuteční společná židovsko-křesťanská modlitba ve velké aule Karolina, následovat bude společný průvod po červeně nasvícených budovách na pražském Starém městě.

Červená středa

Vše vyvrcholí benefičním koncertem v Lichtenštejnském paláci Hudební akademie múzických umění. Zazní dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce. Vstupenky jsou stále v prodeji a přímý přenos koncertu také můžete sledovat na TV Noe. Během koncertu bude v provozu živé dárcovské centrum, ale přispět může kdokoliv i prostřednictvím dárcovské SMS nebo okamžitou platbou na darujme.cz. Výtěžek z koncertu poputuje na obnovu misie při kostele Panny Marie s hodinami v iráckém Mosulu. Samotný kostel, zničený během války v Iráku, již byl obnoven díky finanční pomoci Spojených arabských emirátů, výtěžek koncertu přispěje na obnovu každodenní činnosti misie.

Charita ČR působí v Iráku dlouhodobě

Charita Česká republika působí v Iráku od roku 2015 a zaměřuje se především na oblast, která dříve bývala kolébkou iráckých křesťanů. Pomáhá lidem potýkajícím se s následky války obnovit obydlí či najít nové pracovní příležitosti, součástí programu je i podpora školního stravování dětí. Pracujeme s uprchlíky, podporujeme zemědělce, pomáháme ženám získat svůj hlas. Křesťany v Iráku podpořil také papež František během své letošní březnové návštěvy v zemi.

Podpořit irácké křesťany vyhnané z domovů během občanské války i všechny ostatní perzekuované věřící může v rámci Červené středy každý. Ať už se zúčastníte veřejné akce, podpoříte projekt finančně nebo věnujete tichou vzpomínku nebo modlitbu, děkujeme za vaši podporu.