Jak díky sbírce Charita pro Afghánistán pomáháme afghánským uprchlíkům v Turecku
29. srpna 2022 Aktuality

Jak díky sbírce Charita pro Afghánistán pomáháme afghánským uprchlíkům v Turecku

Na 30. srpna připadá roční výročí odchodu amerických vojsk z Afghánistánu, po němž během krátké chvíle znovu převzal moc v zemi Tálibán. To zhoršilo už tak špatnou bezpečnostní situaci v zemi a výrazně prohloubilo humanitární krizi. Velkému množství Afghánců nezbylo, než ze země uprchnout. Lidem, kteří z Afghánistánu utekli do Turecka, pomáháme zajistit základní potřeby, aby se v nové zemi dokázali postavit na vlastní nohy.

Humanitární krize postihuje i okolní země

Uprchlíci z Afghánistánu dlouhodobě tvoří jednu z vůbec největších skupin běženců. Od začátku války přišlo o vlastní střechu nad hlavou na 5,9 milionu Afghánců, kteří utekli za hranice země anebo na jiná místa v zemi. Po odchodu amerických vojsk muselo opustit své domovy na 770 tisíc dalších lidí, z nichž většinu tvoří ženy a děti. OSN varuje, že až 24 milionů lidí v Afghánistánu potřebuje humanitární pomoc.

„Lidé vAfghánistánu jsou dlouhodobě vystaveni násilí, vysídlování a chudobě. Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci přibylo jen v roce 2021 v zemi přes půl milionu vnitřně vysídlených osob, 80 procent z nich tvoří ženy a děti, vysvětluje Jiří Škvor, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika. Právě z toho důvodu už v září 2021 vyhlásila Charita Česká republika sbírku na pomoc afghánským uprchlíkům a uvolnila na tyto účely 300 tisíc korun ze svých zdrojů.

Uprchlická krize nejvíce dopadá na sousední a blízké státy, jako je Pákistán, Írán či Turecko. Právě v Turecku pomáhá Charita afghánským uprchlíkům díky českým dárcům, kteří přispěli do sbírky Charita pro Afghánistán.

Charita pomáhá afghánským uprchlíkům v Turecku

Turecko v současnosti hostí největší počet uprchlíků na světě, 3,8 milionu. Práce humanitárních organizací, jako je Charita Česká republika, je proto v zemi potřebná. Afghánským uprchlíkům pomáháme zajistit základní životní potřeby, ale i pokrýt nájem.

V Turecku pomáháme s potravinami i nájmem

Afghánským uprchlíkům v Turecku pomáháme prostřednictvím partnerské organizace IBC (International Blue Crescent Relief and Development Foundation). V tuto chvíli jsme již:

  • distribuovali 300 kuponů na nákup potravin a běžného spotřebního zboží,

  • distribuovali 300 hygienických balíčků pro zranitelné ženy,

  • pomohli jsme 38 rodinám s platbou za nájem za 2 měsíce.

Jednou z příjemkyň této pomoci je i 22 letá uprchlice, která z Afghánistánu odešla se svými dětmi ve věku 1 a 3 roky: „Byla jsem naprosto zničená, když jsem svému dítěti nemohla ani koupit mléko, ale díky vaší pomoci jsme situaci zvládli a sama se cítím také silnější.“

Válka v Afghánistánu trvala 20 let

V reakci na teroristické útoky 11. září 2001 vyhlásila Rada bezpečnosti OSN režim Tálibánu na území Afghánistánu za mezinárodní bezpečnostní hrozbu. Americká vojska zahájila s podporou Spojeného království operaci Trvalá svoboda 7. října s cílem zajmout Usámu bin Ládina a zničit islamistický režim Tálibánu. Během následujících let byla země ve správě vlády podporované USA a dalšími západními zeměmi.

K plánovanému stahování amerických vojsk z Afghánistánu docházelo od května 2021 podle dohody podepsané prezidentem USA Donaldem Trumpem. V srpnu stejného roku Tálibán opět převzal plnou moc nad hlavním městem Kábul a tím i nad celým územím. Pro mnoho místních obyvatel, především žen, to znamenalo konec normálního života a propad společenské situace o desítky let zpátky.