Mluvit o duši je normální, říkají Young Caritas a jejich partneři
26. května 2021 Aktuality

Mluvit o duši je normální, říkají Young Caritas a jejich partneři

Téma duševního zdraví je v naší společnosti stále tabu. Na psychické obtíže se často pohlíží jako na slabost a hrozí stigmatizace ze strany společnosti. V Česku se přitom se závažným duševním onemocněním potýká celá pětina populace a poslední data z Národního ústavu duševního zdraví říkají, že během pandemie se toto číslo zvedlo na každého třetího člověka.

Začíná kampaň Mluvíme o duši

Young Caritas, kteří působí pod Charitou Česká republika, se rozhodli, že se alespoň pokusí přispět k nabourání tabu v oblasti duševního zdraví. Spolu s partnery z BONA o.p.s a Green Doors zahajují kampaň s názvem Mluvíme o duši.

„Naším cílem je ukázat, že mluvit o svých duševních problémech je zcela normální a může to mnohdy vyřešit zárodky stavů, které mohou časem člověku přerůst přes hlavu,“ říká David Zítek, projektový koordinátor Charity Česká republika a dodává, že pro tuto aktivitu se spojili odborníci z řad profesionálů i lidé, kteří si sami prošli temným obdobím. Právě oni totiž nejlépe znají úskalí lidské duše.

Hlavní kampaň Mluvíme o duši bude soustředěná především ve dnech od 31. května do 6. června. V tomto týdnu její tvůrci odvysílají na sociálních sítích sérii krátkých video rozhovorů, které představí příběhy různých lidí z řad známých i neznámých osobností. Mezi ně patří například stand-up komička Lucie Macháčková nebo profesionální MMA zápasník Pavel Salčák. Na programu bude také živá online poradna s psychologem Tomášem Kvapilíkem a panelová diskuze, která proběhne 2. 6. od 18:00 v Rock Café a bude přenášená online.

Mluvíme o duši

 „V rámci panelové diskuse chceme diskutovat o stigmatech ze strany společnosti a bloku, který nám brání o duševních stavech mluvit. Hovořit chceme také o tom, jaký je hlavní impuls k tomu, že začneme své problémy aktivně řešit,“ popisuje David Zítek téma diskuze, které se zúčastní Edna Nová, autorka knihy Ženy z Bohnic, Lucie Sedláčková z projektu Zavařeniny komix, Kristián Dembický, Jan Botlík, peer mentor spolupracující s Green Doors a Lukáš Mareš, mentální kouč. Diskusi povede psycholog a autor projektu Terapie mezi stromy Adam Táborský.

S duševními problémy nemusí člověk bojovat sám

Pomocí kampaně chtějí její autoři upozornit také na služby komunitních center, ať již přímo v terénu nebo formou ambulantních konzultací.

„Jsme přesvědčení, že je nutné neustále připomínat, že s duševními problémy nemusí člověk bojovat sám. Vždycky je tu někdo, kdo pomůže. Z řad blízkých nebo právě komunitních center. Zároveň se chystáme vydat záložku do knihy, která bude obsahovat několik jednoduchých rad, jak si udržovat čistou mysl v této stresující době,“ říká David Zítek. 

Kampaň Mluvíme o duši je součástí projektu Dialogem k partnerství pro udržitelný rozvoj, který je finančně podpořen Českou rozvojovou agenturou v rámci ZRS ČR.