Qutada z Iráku se má dnes díky našemu školení mnohem lépe
5. ledna 2022 Aktuality

Qutada z Iráku se má dnes díky našemu školení mnohem lépe

Qutada Halim Mutashar je mladý muž, který žije v regionu Hít v iráckém guvernorátu Anbar. Jeho život nebyl jednoduchý, během války byla jeho rodina vysídlena a Qutada se po návratu do rodného regionu potýkal s psychickými problémy. Dlouhou dobu nemohl najít práci, což se ještě zhoršilo poté, co se nakazil covidem-19. Díky našemu školení životních dovedností se Qutadovi podařilo vrátit život do správných kolejí.

Školení životních dovedností pomáhá zranitelným Iráčanům

Qutadovi je 24 let a žije se svou devítičlennou rodinou, kterou tvoří otec, matka, dva bratři a čtyři sestry. Je studentem druhého ročníku univerzity na katedře arabského jazyka Anbarské univerzity. Kromě studia pomáhá uživit svou rodinu také příležitostnou prací v zemědělství.

Qutada se v poválečném období potýkal s psychickými problémy a také s nedostatkem pracovních příležitostí. Jak Qutada popsal, býval introvertní a většinu dne trávil sám ve svém pokoji. Se svou rodinou mluvil pouze v době jídla a ne vždy dokázal ovládat svou agresivitu. Dokonce i když šlo o základní věci jako je výběr oblečení, říkal, že se nedokáže rozhodnout, a že od doby, kdy byl vysídlen, ztratil kontakt se svými kamarády. Neustále se kvůli tomu bál a byl opatrný a vyhýbal se společenským situacím. Když se Qutada nakazil covidem-19, zkomplikovalo se mu navíc už tak nelehké hledání práce.

Jednoho dne se Quatada dozvěděl o iniciativě Charity a Rozvojového programu OSN na pomoc zranitelným komunitám v Iráku. Díky podpoře své matky se rozhodl přihlásit, a v loňském roce tak absolvoval naše pětidenní školení životních dovedností.

Školení zahrnovalo témata jako zvládání emocí a stresu, organizace času, překonávání obtíží při hledání práce i v rámci pracovního procesu a také témata jako kreativní myšlení či sebeúcta a důležitost rovnosti pohlaví.

Společně s UNDP pomáháme s obnovou Iráku po válce

„Teď se cítím dobře,“ říká Qutada

Qutada si školení velmi pochvaloval. Školení navíc vedl Quatadův dlouholetý přítel, což mu pomohlo zbavit se obav z účasti. „Teď se cítím dobře. Zásluhu na tom má pan Muhammad, školitel, který je mi velmi blízký a naučil mě hodně o tom, jak překonat strach a ostych, jak zvládat vlastní emoce a jak se seznamovat s novými lidmi a řešit nejrůznější problémy,“ říká mladý Iráčan.

„Největší pozitivum vidím v tom, že díky školení Charity dnes dokážu mnohem lépe kontrolovat své emoce a stal se ze mě znovu společenský člověk,“ pochvaluje si Qutada.

Qutada má radost, že dokázal překonat psychické potíže, které mu způsobila válka a poválečné období. „Vím, jak si najít práci, která mi umožní se neustále zlepšovat a stát se užitečným členem společnosti. Mám obrovskou radost, že pozitivních změn si všimli i mí rodiče, se kterými trávím hodně času. Vyprávím jim o všech skvělých zážitcích ze školení a dnes jsem úplně jiný člověk, než jsem byl před začátkem školení,“ dodává Qutada.

Mladý Iráčan věří, že školení životních dovedností může mít pozitivní dopad na spoustu dalších lidí v Iráku. „Dřív jsem si myslel, že je to ztráta času, ale poté, co mi školení doslova změnilo život k lepšímu, tak bych rád povzbudil každého, aby do toho šel taky.“