Život na misi během pandemie koronaviru: Jak to vypadá v Iráku?
3. května 2021 Aktuality

Život na misi během pandemie koronaviru: Jak to vypadá v Iráku?

Irák se už před vypuknutím pandemie koronaviru potýkal s následky mnohaletého ozbrojeného konfliktu. Miliony Iráčanů musely kvůli bojům opustit své domovy, statisíce z nich jsou dodnes vnitřně vysídleny napříč Irákem. Ti, kteří se vrátili do svých domovů, často nemají přístup k základním službám a jen těžko shánějí zdroj obživy. Pandemie koronaviru krizi ještě více prohloubila a připravila o živobytí spoustu Iráčanů, kteří museli uzavřít své podniky nebo přišli o práci.

Další tragédie postihla Irák na konci dubna, kdy v Bagdádu při požáru v nemocnici pro pacienty s covidem zemřelo 82 lidí. OheňMuhammed Hammady, vedoucí mise Charity Česká republika v Iráku vypukl zřejmě kvůli špatnému uskladnění lahví s kyslíkem, z nichž jedna explodovala.

Momentálně se země s 39 miliony obyvatel potýká s další vlnou pandemie covidu-19, od poloviny dubna přibývalo průměrně 8000 nových případů denně, v současnosti se číslo pohybuje kolem 6500 nových případů za den. Od začátku pandemie zemřelo na onemocnění covid-19 v Iráku 15 536 lidí.

Místní jsou unavení z dopadů pandemie, vedoucí mise Charity Česká republika v Iráku Muhammed Hammady ale věří, že Iráčané milují život a dokážou překonat i tohle náročné období. S Muhammedem Hammadym jsme mluvili o tom, jak se Irák vyrovnává s pandemií i jak se změnila práce Charity v posledním roce.

Co se nejvíce změnilo ve vaší práci od začátku pandemie?

Za prvé určitě to, že jsme začali pracovat na dálku. Pro nás to byla obrovská změna, protože v Iráku poskytujeme přímou humanitární pomoc lidem, kteří ji potřebují. V minulosti se nám navzdory překážkám spojeným s bezpečnostní situací vždy podařilo být v první linii a pomáhat těm nejzranitelnějším rodinám zasaženým válkou. Pandemie koronaviru ale přinesla úplně nové výzvy, se kterými jsme se dříve nesetkali. Úplný lockdown a omezení pohybu v terénu nám mnohdy bránili v přístupu k ohroženým lidem a poskytnutí včasné pomoci. Museli jsme se proto naučit, jak můžeme i nadále podporovat zranitelné rodiny i přesto, že pracujeme převážně z našich domovů.

Vedoucí misí Charity Česká republika se v předchozích rozhovorech svěřili, že pandemie jim překazila setkávání s partnerskými organizacemi a s dárci. Bylo to v Iráku podobné?

Ano určitě, kvůli pandemii jsme museli přizpůsobit na dálku koordinaci práce s kolegy v jiných nevládních organizacích a s donory. Zejména networking a spolupráce s ostatními organizacemi byla vždy příjemnou a přínosnou součástí naší práce. Těšilo nás, že jsme se mohli potkávat s nadšenými lidmi plnými energie, kteří působí v nevládních organizacích či agenturách OSN nebo organizacích občanské společnosti. Mohli jsme spolu sdílet odborné znalosti, know-how a osvědčené postupy. Ale s covidem-19 a kvůli omezení pohybu jsme se museli přizpůsobit a použít dostupné způsoby online komunikace, abychom koordinaci práce udrželi na požadované úrovni.

V čem ještě pandemie ovlivnila práci na misi Charity ČR v Iráku?

Náročné je pro nás zejména plánování, které je podstatnou součástí naší práce. Plánování aktivit v rámci projektů a dokončování těch probíhajících je velmi těžké. Zejména z toho důvodu, že není jasné, kdy budeme schopni pracovat normálně a zajistit řádný a nepřetržitý přístup do terénu. Což se snad podaří s koncem této pandemie.

V Iráku pomáháme těm nejzranitelnějším lidem, kteří přišli o možnost obživy

Charita Česká republika v Iráku pomáhá těm nejzranitelnějším lidem, kteří se stále potýkají s následky války a ekonomickými problémy. Jak je ovlivnila pandemie koronaviru?

Tato pandemie výrazně ovlivnila zdraví, živobytí, společenský život a blahobyt napříč iráckou společností. Je třeba si uvědomit, že statisíce Iráčanů jsou stále vnitřně vysídleny nebo se nově vracejí do rodných oblastí, kde ale žijí v nestandardních podmínkách a nemají přístup k základním službám.

Dokázala si irácká vláda poradit s propuknutím pandemie?

Vláda odvedla celkem dobrou práci ve chvíli, kdy se s pandemií setkala. Začalo to počátkem roku 2020, kdy federální vláda Iráku a regionální vláda v autonomní oblasti iráckého Kurdistánu zavedly první částečný lockdown a poté úplný lockdown na jaře. To pomohlo omezit šíření viru ve chvíli, kdy další země hlásily vysoké počty nově nakažených. Nicméně tato opatření nebyla dlouhodobě udržitelná, protože si vláda nemohla dovolit je prodlužovat bez jasného deadlinu. Takže byla nucena opatření zrušit a vyvinula obrovské úsilí, aby se jí podařilo zvýšit povědomí veřejnosti o riziku covidu-19 a o tom, jak zabránit šíření nemoci a jak chránit sebe i ostatní.

Pro veřejná zařízení, restaurace, obchody a školy ohlašovala vláda konkrétní omezení na základě vývoje počtu případů. Měli jsme tedy období, kdy byla opatření volnější a veřejná zařízení byla otevřená, a pak období, kdy vláda s příchodem druhé vlny vyžadovala přísnější opatření.

Spousta místních přišla kvůli pandemii o živobytí. Pomáháme jim ho obnovit a podporujeme malé a střední podniky

Zapojila se Charita do boje proti pandemii v Iráku?

Charita Česká republika je jednou z mnoha nevládních organizací, které se zapojily do boje proti pandemii v Iráku a společně přispívají ke zmírnění dopadu pandemie na živobytí a životní podmínky zranitelných rodin. Od začátku pandemie jsme zahájili 6 projektů v 5 různých guvernorátech, které se zaměřují na zlepšení přístupu k zajištění živobytí a vytváření příjmů pro nejohroženější irácké rodiny.

Za druhé zlepšujeme podmínky zranitelných Iráčanů žijících v neoficiálních uprchlických táborech, aby se dokázali v případě potřeby izolovat.

Jak dnes vypadá život v Iráku?

Místní jsou unavení a vyčerpaní z ekonomických, sociálních a emocionálních dopadů pandemie. Mnoho rodin částečně nebo úplně přišlo o živobytí. Dá se říct, že v Iráku není nikdo, kdo by touto pandemií nebyl nějakým způsobem ovlivněn. Ať už samotným onemocněním nebo socioekonomickými dopady. Nedostatek vládních dotací, které by lidem pomohly se vyrovnat s těžkou ekonomickou situací, donutil místní obyvatele k protestům vůči omezením spojeným s covidem-19 a požadování otevření trhů a zrušení opatření.

Během pandemie koronaviru navštívil Irák papež František a podpořil mírovou obnovu země

Začalo se v Iráku očkovat proti onemocnění covid-19?

Irák obdržel první várku vakcín v březnu a zahájil celostátní očkovací kampaň, v rámci které mohou místní podat žádost a nechat se zapsat na čekací listinu. Pro vládu je největší výzvou zajištění dostatečného množství vakcín, a tím i účinnosti očkovací kampaně. Nevládní organizace působící v oblasti zdraví pomáhají irácké vládě poskytováním mentoringu a technických odborných znalostí.

Co vás na pandemii v Iráku nejvíce překvapilo?

Navzdory šíření fake news na sociálních sítích a dalších platformách o vakcíně proti covidu-19 na mě udělalo dojem, jak jsou místní informovaní o očkování a taky to, že se Iráčané těší, až budou naočkovaní, pokud to pomůže překonat tohle temné období v našich životech. Mám víru v to, že Iráčané milují život a dokážou překonat i tuto výzvu.