6 nejlepších momentů Charity Česká republika za rok 2020
20. ledna 2021 Jak pomáháme

6 nejlepších momentů Charity Česká republika za rok 2020

Byl to rok jako žádný jiný. Zažili jsme spoustu změn a nejistoty a většina z nás by na uplynulých dvanáct měsíců nejraději úplně zapomněla. I pro Charitu Česká republika byl rok 2020 náročný, i tak ale přinesl několik momentů, které bychom chtěli připomenout.

Ať už to byla okamžitá pomoc obětem výbuchu v Bejrútu, úspěch našeho projektu v Mongolsku anebo milník naší práce v Gruzii, rozhodně jsme toho za loňský rok stihli spoustu. Představíme vám ty nejzásadnější momenty roku 2020, které by bylo škoda zapomenout.

1)      Po výbuchu v bejrútském přístavu se vzedmula obrovská vlna solidarity

Jako kdyby pandemie samotná nestačila, došlo v loňském roce k dalším nešťastným událostem. Jednou z nich byl výbuch v bejrútském přístavu. Exploze, která udeřila na libanonské hlavní město, způsobila obrovské škody a připravila o život více než stovku lidí. Na tři sta tisíc obyvatel kvůli ní přišlo o střechu nad hlavou.

Nešťastná událost vyvolala obrovskou vlnu solidarity napříč celým světem. Česká Republika nebyla výjimkou. Jakmile místní Charita Libanon začala pomáhat lidem postiženým explozí, Charita Česká Republika uvolnila 10 000 euro ze svého krizového fondu, aby pomohla svým kolegům na místě zajistit materiální podporu lidem, kteří ji nejvíce potřebovali.

Do sbírky na pomoc Libanonu poslali čeští dárci více než 2 miliony korun

Spustili jsme zároveň veřejnou sbírku na pomoc Libanonu, do které poslali čeští dárci více než 2 miliony korun. Tyto peníze se použily na opravu poničených domů a na distribuci jídla, oblečení a hygienických potřeb lidem zasaženým výbuchem.

O naší pomoci v Libanonu se více dočtete tady.

2)      Oslavili jsme 5 let naší mise v Gruzii

Zdá se to jako včera, kdy jsme oficiálně zaregistrovali naši pobočku v Gruzii. Je proto skoro k neuvěření, že v loňském roce už tomu bylo 5 let.

V současné době se v Gruzii zaměřujeme například na zlepšení primární lékařské péče, zvýšení dostupnosti bezplatného screeningu rakoviny v západní Gruzii nebo na poskytování kvalitních služeb pro děti s poruchou autistického spektra.

V Gruzii pomáháme zlepšit péči pro děti se závažným postižením a pro děti s poruchou autistického spektra

Zároveň pomáháme zlepšit podmínky pro lidi žijící v horských regionech. V těchto oblastech totiž v Gruzii žije až 42 procent obyvatel. Podporujeme rozvoj zemědělských přístupů, které šetří životní prostředí. Místním představujeme také alternativní možnosti výdělku.

V Gruzii jsme v loňském roce pomáhali také se zvládnutím pandemie COVID-19. Mimo jiné jsme na dálku vyškolili téměř 1000 lékařů na léčbu této nemoci.

Tady se dozvíte více o naší práci v Gruzii.

3)      Dostali jsme se mezi nejlépe hodnocené evropské organizace

Měli jsme velkou radost, když jsme se dozvěděli, že jsme se stali jednou z prvních organizací certifikovaných agenturou EU ECHO. Díky tomu můžeme i v nadcházejících letech pomáhat lidem v humanitární nouzi.

Oddělení Evropské civilní ochrany a operací humanitární pomoci (ECHO) je agentura EU, která poskytuje naléhavou pomoc lidem postiženým přírodními katastrofami i katastrofami způsobenými člověkem. Má velmi vysoké nároky na organizace a spolupracuje pouze s vybranými certifikovanými partnery.

Jsme proto hrdí, že s ECHO spolupracujeme už od roku 2004. Abychom ve spolupráci mohli pokračovat, museli jsme projít důkladným organizačním auditem, který zajišťovala společnost Deloitte. Tím se nám podařilo projít s nejvyšší možnou známkou. Stali jsme se díky tomu jednou z prvních organizací, která získala osvědčení pro spolupráci s ECHO v letech 2021-2027.

Byl to pro nás bezpochyby jeden z vrcholů loňského roku a jsme rádi, že díky certifikaci ECHO můžeme i nadále pomáhat lidem, kteří naléhavě potřebují humanitární pomoc.

4)      Pomohli jsme obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Charita Česká Republika poslala okamžitě 5 000 eur (přes 130 000 Kč) ze svého krizového fondu na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie. Peníze jsme předali naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.

Více se dozvíte v tomto článku.

Poslali jsme přes 130 000 korun na pomoc lidem, kteří museli opustit své domovy

5)      V Mongolsku jsme bojovali se změnou klimatu

Existuje mnoho způsobů, jak chránit životní prostředí. V Mongolsku jsme se například věnovali správnému nakládání se stavebním a demoličním odpadem.

Věděli jste, že Mongolsko produkuje obrovské množství stavebního a demoličního odpadu? Navíc přes 80 procent z něj se nelegálně vyhazuje na skládku, což škodí jak lidskému zdraví, tak životnímu prostředí.

Naše mise v Mongolsku se proto v jednom ze svých projektů zaměřila na recyklaci stavebních materiálu. Máme radost, že jsme za naši práci dostali ocenění „Nejlepší projekt a uskutečnění programu“ na jedné z nejprestižnějších stavebních výstav v zemi - Barilga Expo 2020. Na výstavě jsme představili nový prototyp stavebního materiálu, který se částečně vyrábí z recyklovaného stavebního a demoličního odpadu.

Přečtěte si o ocenění za naši práci v Mongolsku více.

6)      Pomáhali jsme chudým farmářům v Zambii

Zemědělství je jednou z hlavních priorit naší práce v Zambii. Aby podpora nejchudších místních farmářů opravdu fungovala, je třeba ale jít o krok dál a nabídnout více než jen poradenství. V loňském roce jsme proto pomáhali farmářům v Zambii najít zákazníky.

V Zambii pomáháme chudým farmářům najít zákazníky. Autor: Jiří Pasz

Místní zemědělci čelí celé řadě problémů. Především kvůli tomu, že jejich produkce není tak velká, aby mohli dodávat větším kupcům, jako jsou například supermarkety. Snažili jsme se proto farmáře motivovat, aby rozšířili svůj záběr a přidali k práci na poli třeba chov drůbeže a malých plemen skotu.

Zajímá vás, jak pomáháme farmářům v Zambii najít zákazníky? Přečtěte si více tady.

Nadále pomáháme těm nejzranitelnějším lidem

Charita Česká republika toho v loňském roce dělala mnohem více, než co jsme nastínili ve výběru.  Pomáhali jsme například zranitelným rodinám na severu Iráku, zlepšovali zdravotní péči v Moldávii a poskytli finanční pomoc Itálii a Španělsku, které byly těžce zasažené během první vlny pandemie COVID-19.

Minulý rok byl náročný pro všechny a hlavně pro nejzranitelnější lidi. Dělali jsme vše pro to, abychom jim pomohli, jak nejlépe umíme, a budeme v tom pokračovat i nadále.

Autor úvodní fotografie: Jiří Pasz