Charita Filipíny se připravuje na tajfun Ruby

Charita Filipíny se připravuje na tajfun Ruby

Katolická církev se společně s NASSA/ Charitou Filipíny zahájila přípravná opatření na možnou reakci na nápor tajfunu Ruby (Hagupit), který se k filipínským ostrovům blíží z východu.

NASSA/Charita Filipíny uvolnila 1,954 milionů filipínských pesos z církevního fondu pro mimořádné události a také z fondů Caritas Internationalis, aby bylo možné nakoupit nutné potřeby, které jsou dodány do oblastí, kde hrozí úder tajfunu.

Filipínská správa atmosférických geofyzikálních a astronomických služeb (PAGASA) určila 14 provincií ve čtyřech oblastech, kde může tajfun Ruby zasáhnout. Jedná se o provincie Východní Samar (pozn. kde působí i Charita ČR), Leyte, Iloilo, Cebu a Aklan, které v loňském roce ničivě zasáhl tajfun Haiyan (místně zvaný Yolanda).

„S ohledem na rozsáhlou oblast, která může být zasažena, nemusí uvolněné finanční prostředky stačit. Proto v následujících dnech očekáváme vyšší škody, neboť tajfun doposud neudeřil na pevnině," zdůraznil a vedoucí oddělení pro humanitární krize NASSA/Charity Filipíny, Josephine Ignacio.

Provincie od středy prostřednictvím svých čtrnácti Diecézních center pro sociální služby (DSACs) již začaly přezkoumávat své plány a možnosti. Uskutečnily se také koordinační schůzky se všemi vládními i nevládními organizacemi.

Součástí příprav je také plán distribuce  okamžité pomoci a možné nasazení dobrovolníků, kteří by poskytli upřesňující informace postiženým obyvatelům. Pohotovostní výbory v jednotlivých provinciích průběžně sledují a vyhodnocují situaci. Navíc místní skupiny a další zaměstnanci Diecézních center s evakuací rodin do bezpečnějších míst.

„Již nyní zvažujeme výzvu všem 85 diecézím v zemi s cílem získat prostředky na podporu provincií, kde tajfun Ruby zasáhne. Nevylučujeme rovněž možné vydání výzvy vůči charitní síti Caritas Internationalis, pokud to bude potřeba," vysvětlila vedoucí Ignacio z Charity Filipíny.