Výroba buvolího sýru na filipínském ostrově Samar

Pracovnice Charity ČR Veronika Nožinová při slavnostní předávce sýrárny do rukou obyvatel vesnice Cogun (foto: Jaroslav Olša jr.).

Charita ČR ve spolupráci s českou ambasádou úspěšně dokončila zpracovnu buvolího mléka vystavěnou ve vesnici Cogun na Filipínách. Sýrárna navýší počet pracovních příležitostí a zároveň zajistí zlepšení životních podmínek zemědělců z okresu Basey na západě ostrova Samar.

Před novou sýrárnou (foto: Veronika Hirzel). Slavnostního předání budovy se společně s Veronikou Nožinovou a Helenou Kotkovou z Charity ČR zúčastnil také velvyslanec ČR na Filipínách Jaroslav Olša, jr. a konzulka Veronika Hirzel.

„Poté, co se zdejší farmáři úspěšně zapojili do aktivit na intenzifikaci pěstování rýže a výrobu banánových čipsů, za mnou přišly cogunské ženy, abych pro ně vymyslela něco dalšího,“ popisuje Helena Kotková, jak vznikl nápad na zpracování mléka všudypřítomných vodních buvolů.  

Domek s technickým vybavením a chladícími jednotkami, kde lze vyrábět ochucené mléko a sýr, vyrostl díky spolupráci Charity ČR s lokální partnerskou humanitární organizací Social Action Center Calbayog. Celkové náklady dosáhly čtyř set tisíc korun, přičemž český zastupitelský úřad na Filipínách přispěl částkou dvou set tisíc korun.

„Přestože na filipínském venkově patří buvoli k běžným hospodářským zvířatům, zpracování jejich mléka zatím zůstává ojedinělé. Buvolí sýr keseo, nazývaný v místním jazyce waray-waray, se považuje za velikou delikatesu, i když se na ostrově zatím vyrábí na jediném místě. O zájemce by tak místní ženy neměly mít nouzi, protože sýr i bez chlazení vydrží čtrnáct Cogunské ženy, které se pustí do výroby sýru keseo (foto: Jaroslav Olša jr.)dní,“ uvedla Ruth Samonte, představitelka regionální pobočky Ministerstva obchodu a průmyslu, která zároveň přislíbila pomoc se zajištěním odběratelů a distribucí mléčných produktů.

Charita ČR působí na Filipínách od prosince 2013, kdy se přes souostroví přehnal ničivý tajfun Yolanda. Během katastrofy zemřelo přes deset tisíc lidí a statisíce dalších se ocitly bez střechy nad hlavou. Bezprostředně po neštěstí dodala Charita ČR humanitární pomoc do 5 375 domácností.

V dalších týdnech a měsících po historicky nejsilnějším tajfunu vedla Charita ČR ve čtyřech filipínských provinciích jedenáct rozvojových programů podporujících celkem 809 farmářů a jejich rodin. Do sedmi samarských škol rovněž pořídila vybavení. Na humanitární i rozvojovou pomoc Filipínám dosud díky partnerským organizacím Charity ČR a její vlastní sbírce putovalo přes 500 tisíc eur, tedy bezmála 14 milionů korun.

Produkty z projektů na Filipínách zaměřených na zemědělství (foto: Jaroslav Olša jr.).Buvoli jsou na Samaru běžná hospodářská zvířata. Jejich mléko přitom umí zpracovávat málokdo (foto: Veronika Hirzel).Předávka budovy vyžadovala i administrativní kroky (foto: Veronika Hirzel).