Zemědělství odolné změnám podnebí

Ilustrační obrázek (foto: Jakub Žák).

Charita ČR na Filipínách společně s partnerskou organizací Rice Watch nově zahájila aktivity na zvýšení schopnosti zemědělců přizpůsobit se klimatickým změnám v oblastech stižených tajfunem Haiyan, místně zvaným Yolanda, v listopadu 2013. Kromě zavedení systému včasného varování prostřednictvím mobilních aplikací plánuje Charita ČR rovněž zřídit tréninkové centrum.

V centru se farmáři naučí, jaké existují možnosti pro adaptaci jejich zemědělské činnosti na změny podnebí. Školením projde celkem 300 lidí žijících v šesti oblastech tří filipínských okresů, konkrétně v oblasti Marabut a Basey na ostrově Samar a v samosprávné jednotce Ormoc na ostrově Leyte.

V neposlední řadě plánuje Charita ČR zavést funkční informační systém zpravující Filipínce vedle náhlých přírodních katastrof také o podnebných změnách dlouhodobého charakteru.

Tři zmíněné oblasti zvolila Charita ČR pro jejich zranitelnost vůči dalším neštěstím přírodní povahy, jejichž výskyt je dle odborníků na podnebí více než samozřejmý. Tajfun Haiyan se navíc před dvěma lety nejvíce dotkl právě ostrovů Samar a Leyte v souostroví Visayas. O život tehdy přišlo 6 190 osob a zhruba milion obydlí se zřítilo. Škody na úrodě se vyšplhaly k 18, 4 miliardám filipínských pesos (cca 9,4 miliardy Kč) a téměř stejné výše dosáhly i škody na infrastruktuře.