CHARITA PRO IRÁK

č.ú. 55660022/0800, VS 180

DMS CHARITASVET
na číslo 87 777

Všem dárcům děkujeme.

CHARITA PRO SÝRII

č.ú. 55660022/0800, VS 182

DMS CHARITASVET
na číslo 87 777

Všem dárcům děkujeme.

Charita ČR pomáhá uprchlíkům i v severní Sýrii

Charita ČR pomáhá uprchlíkům i v severní Sýrii

Od začátku srpna pomáhá Charita ČR také uprchlíkům v severní Sýrii, v oblasti Idlib a Hama. Už rok zde několik stovek rodin žije v byzantských zříceninách a jejich okolí. Tyto rodiny dostávají  po dobu tří měsíců potravinové lístky, aby si mohly koupit chleba a opatřit si balíčky se základními potravinami, jako je například rýže, olej, cukr a čaj, které jim umožní přežít jeden měsíc.

Vodní nádrže v severní SýriiNásledkem nedostatku potravin a neustálého stresu a strachu  nejsou mnohé matky schopny kojit své malé děti a potřebují umělou výživu. Těmto rodinám je na dobu tří měsíců poskytnuta umělá výživa (Sunar) pro kojence. Do těchto rodin docházejí školené zdravotní sestry, které radí matkám s výživou dětí.

Lidé v celé oblasti mají velmi omezený nebo dokonce vůbec žádný přístup k pitné vodě, a proto jedna místní humanitární organizace, se kterou Charita ČR spolupracuje, dopravila do oblasti cisterny s pitnou vodou pro zhruba 1000 rodin na dobu tří měsíců.

Syrským rodinám bez otců svitla naděje

Stejně jako tisíce syrských manželek ani Susan neví, zda její manžel zemřel anebo zůstal naživu. Občanská válka zachvacuje další a další oblasti Sýrie, muži jsou zabíjeni, mnozí z nich zmizeli nebo se zapojili do bojů.

Susanin manžel Mohammed (53 let)  se nevrátil z práce. Susan nemá ponětí, co se s ním stalo. Po té, co boje pokročily do sousedství, kde rodina žila, vzala zraněná Susan děti a před násilím uprchli. Za sebou nechali zničený dům. Nové útočiště našli v jiné části země, v malé vlhké místnosti bez tekoucí vody.

Syrští uprchlíci i uvnitř zimě žijí mnohdy ve velmi nevhodném prostředíSusaniny děti strádají kvůli nezdravým podmínkám a také kvůli tomu, že nemohou chodit do školy. Její dcera Zainab trpí navíc poruchou krvetvorby, což vyžaduje drahé léčení. Syn Amer má astma. A šestiletá dcera Baraa má zánět močových cest a utrpěla silné psychické trauma. Bez příjmu a pomoci neměla Susan žádnou šanci, jak svým dětem pomoci. Stejně jako další rodiny, které tlak strachu a stresu skoro zničil a které v budoucnu neviděly žádnou naději.

Charita ČR podporuje syrskou neziskovou organizaci, jejíž název z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje. Susaninu i další rodiny navštívil tým této organizace a podal pomocnou ruku, kterou potřebovaly. Barae se dokonce dostalo psychologické pomoci.

Výzva papeže Františka

K podpoře a pomoci syrským uprchlíkům vyzval všechny věřící i papež František: „Proto, drazí bratři a sestry, jsem se rozhodl na den 7. září, který předchází slavnosti Narození Panny Marie, Královny míru, vyhlásit pro celou církev den půstu a modlitby za mír v Sýrii, na Blízkém východě a na celém světě. Zároveň vybízím, aby se k této iniciativě připojili nekatoličtí křesťané, příslušníci jiných náboženských vyznání a lidé dobré vůle a to způsobem, který budou považovat za vhodný."

Veřejná sbírka Charity ČR

Charita ČR poskytuje pomoc lidem žijících na severu Sýrie i tisícům syrských uprchlíků, kteří se usadili v Libanonu, Jordánsku a dalších zemích, díky prostředkům z veřejné sbírky, kterou otevřela na začátku roku 2012. Příspěvky lze stále zasílat na účet číslo 55660022/0800 u České spořitelny s variabilním symbolem 182.

Všem dárcům srdečně děkujeme. S jejich podporou mají nejen lidé v severní části Sýrie lepší šanci zachránit své životy a zlepšit svou neutěšenou situaci.