CHARITA PRO IRÁK

 55660022/0800

VS 180

 Dárcům děkujeme!

vlajka IrákuInformace o Iráku

Rozloha: 437 072 km2

Počet obyvatel: 32 585 692 (r. 2014)

Státní zřízení: parlamentní republika

Měna: irácký dinár

Hlavní město: Bagdád

Vznik: 3. října 1932 (Irácké království)

Časové pásmo: UTC +3

Jazyk: arabština (úřední), kurdština (úřední)

Obyvatelstvo (etnika): Arabové (75-80 %), Kurdové (15-20 %), Turkmeni, Asyřané a další

Náboženství: islám (99 %), křesťanství (0,8 %) a další

Telefonní předvolba z ČR: +964

Historické okamžiky:

Roku 637 dobyli muslimští Arabové území Mezopotámie a novou část chalífátu nazvali Irák. Roku 762 zde založili Bagdád. Ve 13. století se Iráku zmocnili Mongolové, v 15. Turkméni a v 16. Safíovci. Poté se Irák dostal pod Osmanskou říši, která se v první světové válce přiklonila k Německému císařství.

SVelká Británie proto zahájila tažení do Iráku, kde měla obchodní zájmy. V roce 1918 již celé území ovládala, proti čemuž Iráčané povstali. Dne 3. října 1932 došlo k vyhlášení nezávislého Iráckého království. Roku 1958 Abdal Karim Kásim provedl vojenský převrat a jeho revoluční vláda nastolila republiku s islámem coby státním náboženstvím a přiklonila se k Sovětskému svazu.

V únoru 1963 nastal nový převrat.  S arabskou socialistickou stranou Baas v čele státu se novým prezidentem stal Abdul Salám Árif. Roku 1979 se stal prezidentem Saddám Husajn, který vzápětí zahájil irácko-íránskou válku trvající osm let. V srpnu 1990 zaútočil na Kuvajt, čímž odstartoval válku v Zálivu. V březnu 2003 vyhlásily Spojené státy spolu se spojenci válku v Iráku, která skončila v prosinci 2011.

Následovalo rychlé střídání vlád a rostly nepokoje mezi sunnitskými a šíitskými muslimy. Poslední američtí vojáci opustili území do konce roku 2011. Zemi následně zavalily vlny protivládních protestů známé jako „arabské jaro“, stejně jako v dalších arabských zemích (například v Sýrii, Alžírsku, Egyptě, Jemenu, Libyi, Tunisku a dalších). Desetitisíce lidí se zapojily do demonstrací za snížení korupce, odstoupení jistých vládních činitelů nebo za nové nabídky práce.  Několik osob zemřelo v důsledku střelných zranění ze strany bezpečnostních složek. V letech 2012 a 2013 míra násilí vzrostla, neboť ozbrojence burcovala občanská válka v Sýrii. V roce 2014 povstání výrazně zesílilo, když tzv. Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) dobyl Mosul a velkou část území severního Iráku. Tím se konflikt spojil s občanskou válkou v Sýrii, kterou z části také obsadil ISIL. Na území Blízkého východu opět vstoupila americká vojska, nyní s účelem zastavit pokusy o genocidu iráckých křesťanů, šíitů, Turkménů, Jezídů a dalších, kterých se ISIL dopouštěl (od června 2014 zvaný pouze IS, Islámský stát). V důsledku násilí došlo k masivnímu vysídlování stovek tisíc obyvatel, kteří narychlo opustili své domovy a usadili se spolu s malým počtem uprchlíků ze Sýrie v jiných částech Iráku (zejména v kraji Dohúk a Erbíl).

Zbytek iráckého území i přes snahy Islámského státu zůstává prozatím svobodný, zasažen je hlavně sever země. Přesto tento konflikt představuje pro iráckou ekonomiku velkou zátěž a dotýká se 17 z celkových 31,7 milionů obyvatel.

Zajímavost: Kořeny irácké kultury sahají až do dob starověké Mezopotámie, kdy toto území obývali Asyřané, Babylonci, Akkadové a Sumeři.

Bližší informace o cestování do Iráku naleznete na www.mzv.cz.