Nejasná budoucnost iráckých uprchlíků v Jordánsku

Rasha a její dcera Tania ve svém pokoji v jednom z charitních útulků (foto: Charita Jordánsko).

Jordánsko se hostí v současné době 1,4 milionů Syřanů, 500 000 Iráčanů, 500 000 Palestinců a 35 000 obyvatel Jemenu. Charita Jordánsko jim poskytuje jídlo, přístřeší, zdravotní péči, poradenství, vzdělávání a jinou pomoc. Počet osob v nouzi je ohromující, ale každý uprchlík, kterému se dalo pomoci, znamená určité vítězství.

Boj o život

Jassam měl v iráckém městě Mosul dobrý život. Po vysokoškolském studiu ekonomie a účetnictví se zapojil do rodinného obchodu. Pravidelně cestoval do Číny, Turecka a Dubaje. Byl úspěšný. Byl ženatý a měl děti.

V červnu 2014 převzali extrémisté z tzv. „Islámského státu" neboli  Daesh kontrolu nad Mosulem. Dopustili se mnoha zvěrstev a přinutili tisíce křesťanů a dalších náboženských menšin uprchnout nebo konvertovat k islámu. Jassam, křesťan, poslal kvůli ochraně svou rodinu do Kurdistánu. Sám se však vrátil do Mosulu, aby zkontroloval dům a obchod. 9. července se ozvalo zaklepání na dveře. Řekli mu, že na jeho dveře bylo namalováno písmeno ‚N'. Znamenající Nazaretský = křesťan. Znamenalo to, že dům nyní patřil k Daesh.

Jassam uprchl. V Mosulu nechal úplně všechno. Šel nejprve do Erbilu v iráckém Kurdistánu a poté do Jordánska. Od srpna 2014 žil v kostele sv. Charbela, který Charita Jordánsko podporuje. Jassamova rodina se rozrostla – jeho manželka přivedla na svět dítě. Jeho snem bylo jet k otci, který nyní žije v USA. Odmítá se vzdát naděje.

Nedávno jeho čtyřletá dcera Tania onemocněla těžkou horečkou. Rodina si myslela, že jde jen o běžnou dětskou nemoc. Ale nakonec se prokázalo, že šlo o lymfoblastickou leukémii. Rodinu zasáhl hluboký smutek. Holčička byla kdysi velmi živá a skvěle vyprávěla, ale už nemluví a je apatická. Ostatní děti odešly k příbuznému, aby se mohly rodiče starat o své nemocné dítě.

Tania potřebuje neodkladnou léčbu, aby se podařilo šíření nemoci do páteře zastavit. Jassam nyní myslí jen na uzdravení své dcery. Dělá vše, co může, aby našel podporu, aby ji mohl poslat do Spojených států na léčení. Náklady léčby se odhadují na 37 000 eur (přibližně 1 036 000 Kč) nebo více. Do doby, než se podaří zajistit léčbu, je Taniin život v bezprostředním ohrožení.


Chcete-li pomoci Tanie přímo, lze kontaktovat Charitu Jordánsko (odkaz na anglické stránky) nebo lze zprostředkovat pomoc přes Charitu Česká republika.


Byli jsme nejšťastnější rodina na světě

Tábor pro irácké uprchlíky v Madabě podporovaný Charitou Jordánsko (E. Perriot / Secours Cathoqlie).Payman je čtyřicetiletá vdova, která uprchla do Jordánska loni v říjnu poté, co bojovníci tzv. Islámského státu (ISIS) zabrali irácký Mosul. Má čtyři děti: Ayoob (13 let), Sarah (10 let) a dvojčata Afram a Aram (7 let). „Byli jsme nejšťastnější rodina na světě, dokud naše město nezabrala ISIS a při nehodě nezemřel můj manžel.“

Ztrátu ještě prohloubilo vykořenění z domovské země a nucený odchod z domova. Dvojité trauma přineslo Payman pocity bezmoci, ztráty zájmu o každodenní činnosti a smutku.

„Bojím se být doma po půlnoci, protože tato komerční budova je prázdná," řekla Payman. Žije v Hashimi – v obchodní části měst Ammán v malé místnosti v nákupním centru, v místnosti, která není bezpečná pro děti.

Payman charitní psycholog diagnostikoval deprese, ale může využívat poradenské služby Charity. Terénní charitní tým vyzdvihl, že potřebuje dům, kde se bude cítit bezpečně a který bude vhodný pro děti. Následně Payman získala základní potraviny, finanční příspěvek a přesunula se do nového pronajatého domu. Nyní čeká na cestu do jiné země, ale je v lepším stavu, neboť má zajištěny vše, co zatím potřebuje pro normální život.