CHARITA PRO IRÁK

č.ú. 55660022/0800, VS 180

DMS CHARITASVET
na číslo 87 777

Všem dárcům děkujeme.

CHARITA PRO SÝRII

č.ú. 55660022/0800, VS 182

DMS CHARITASVET
na číslo 87 777

Všem dárcům děkujeme.

Ze Sýrie prchá až šest tisíc lidí denně

Ze Sýrie prchá až šest tisíc lidí denně

Zpráva Charity Jordánsko o situaci na hranicích s válkou zmítané zemi a o tom, jak lze pomoci alespoň trochu zmírnit napětí a utrpení.

Už druhý „útěk“ zažívají nyní mnohé syrské rodiny. Podle zprávy vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se totiž mnoho Syřanů, kteří nedávno utekli ze své země, nyní zoufale snaží uniknout z utečeneckých táborů.

Důvodem jsou především útoky na ženy a rekrutování dospívajících chlapců do bojových jednotek. Zpráva také dodává, že v táboře Zaatari operují organizované zločinecké skupiny a místní vybavení a zásoby jsou terčem krádeží a vandalizmu.

Denní provoz za milion dolarů

Jeden rok od založení je tábor Zaatari téměř plnohodnotným (byť dočasným) městem, ve kterém lze zde nalézt obchody, vzdělávací, zdravotnická i zábavní zařízení. Hustotou zalidnění představuje páté největší jordánské město a je také druhým největším utečeneckým táborem na světě. Aktuálně je zde zaregistrováno 517000 osob a jeho denní provoz vyjde na 1 milion dolarů.

Rodina syrských urpchlíkůJeho kapacity už ale nestačí - před pokračujícím násilím utíká ze Sýrie do okolních zemí zhruba 5 až 6 tisíc lidí denně a počet syrských uprchlíků v sousedních státech dosáhl 1,9 milionu. V posledních měsících se sice znatelně snížil příliv uprchlíků do Jordánska, ale tento pokles není náznakem pozitivního vývoje. Jedná se především o důsledek pokračujících bojů v blízkosti syrsko-jordánské hranice.

S ohledem na pokračující příliv Syřanů a ve snaze ulevit přeplněnému táboru Zaatari, proto jordánská vláda vybudovala třetí útočiště pro uprchlíky, tábor Mkheizem Al Gharbieh.

Poukázky místo balíčků potravin

Charita Jordánsko aktuálně poskytuje pomoc pro téměř 150 000 osob v šesti lokalitách. Podařilo se zajistit dodatečné zdroje pro poskytování zdravotní péče Syřanům i chudým Jordáncům, a to včetně speciální péče zaměřené na matyky děti. Prostory charitních center se rovněž využívají pro potřeby informačních kampaní, poradenských služeb a pro distribuci potravin a dalšího materiálu.

V rámci poskytování materiální pomoci vyvinula Charita několik nových metod a přístupů. Už v roce 2012 zahájila například program poskytování poukázek na zboží, což je zejména pro většinu uprchlíků pobývajících v městském prostředí (s fungující obchodní a ekonomickou sférou) efektivnějším a důstojnějším řešením než potravinové balíčky.

Charita se rovněž snaží nadále zlepšovat metodiku práce sociálních pracovníků zodpovědných za poskytování poradenských služeb. V každém charitním centru se proto zpracovávají případové studie, ve kterých se vyhodnocují potřeby klientů. Pracovníci Charity se s uprchlíky osobně setkávají, posuzují jejich fyzické a psychické zdraví a zároveň pracují na vybudování vzájemné důvěry.

Mimo projekty zaměřené na pomoc uprchlíkům se Charita Jordánsko podílí i na poskytování služeb chudým Jordáncům. Důvodem je snaha o zmírnění napětí a sporů mezi uprchlíky a lokálním obyvatelstvem.

Charita proto povzbuzuje pozitivní integraci a interakci mezi oběma komunitami. Příkladem tohoto přístupu bylo rozdávání potravin a dalších potřeb syrským a jordánským rodinám, které jordánská Charita uspořádala ve spolupráci s ministerstvem sociálního rozvoje během posvátného měsíce Ramadánu. Tak jako v případě dalších podobných aktivit i tato iniciativa měla za cíl demonstrovat solidaritu, vybudovat silné vztahy a podpořit soužití obou komunit.

CHARITA PRO SÝRII: Sbírkové konto číslo 55660022/0800, VS 182

Více o pomoci Charity ČR v Sýrii

Zdroj: Situační zpráva Charity Jordánsko za srpen 2013