Ohlédnutí za materiální sbírkou pro Ukrajinu

Nová lopata pro většinu chudých domácností znamená luxus.

V průběhu června 2015 jednala Charita ČR spolu s Asociací soukromého zemědělství ČR o vyhlášení materiální sbírky pro Ukrajinu. Časopis Selská revue veřejnost začátkem července informoval o samotné akci, která probíhala od 31. srpna do 25. září 2015. Za sběrná místa v devíti regionech ČR posloužilo Plzeňsko, Litoměřice, Český Krumlov, Praha, Benešov, Žďár nad Sázavou, Rychnov nad Kněžnou, Kroměříž a Táborsko. Přeprava pomoci se uskutečnila první týden v listopadu.

Mladý muž se chlubí novou sekerou.Materiální sbírka reagovala na změnu vlády na Ukrajině, po níž propukl konflikt přinášející pokles ekonomiky, pád měny a s ním spojenou rostoucí chudobu. Další problém představuje vlna zhruba milionu vnitřních uprchlíků. Lidé z venkovských oblastí se kvůli dění na Ukrajině stále častěji vrací k domácí produkci, pro kterou přitom nemají vhodné vybavení.

Získané předměty putovaly k 30 chlapcům z nestátního dětského domova Miles Jesu ve městě Bortniki (Lvovská oblast), kde se děti již od dětství učí starat o vlastní hospodářství a současně vyprodukují dostatek potravin k obživě i k prodeji umožňujícímu provoz domova. Konkrétně dostali elektrocentrálu, pilu, šest lopat, dvě košťata, tři krabice hnojiva, pět balení solviny, dvě vrtačky, dvoje hrábě a dvě sekyry.

Další nástroje shromážděné při materiální sbírce putovaly na sociální farmu Charity Tyachiv i k chudým lidem žijícím v okolí stejnojmenného města. Tyachiv leží v Zakarpatské oblasti, kde se nachází velký počet sociálně slabých a chudých obyvatel zcela závislých na zemědělství. S pomocí Diecézní charity ostravsko-opavské převzala Charita Tyachiv od Arcidiecézní charity Olomouc zemědělské nástroje a dále je distribuovala do místních chudých rodin i do nově založené sociální farmy ve vesnici Tyachivka. K jejímu vzniku došlo až v průběhu roku 2015, díky čemuž zatím farma vykazuje jen malou úrodu.  I tak jejím prostřednictvím zajišťuje chod domova důchodců v horské vesnici Usť Čorna i sociálně slabých rodin v jejím okolí.

Do regionu se jmenovitě dostala svářečka, krumpáč, dláto, násada na vidle, špachtle a zednická lžíce, motorová pila, přímočará pila, sekačka na trávu, imbusové klíče, dvě vrtačky, dvě pily, sedm kladiv (z nich dvě tesařská), dvoje nůžky na keře, šest kýblů gumy, dvě košťata, pět seker, pět rýčů a pět lopat.

Zbývající část sbírky postupně získají lidé v regionu Kolomyja, Ternopil a Melitopol na východě Ukrajiny, a to v průběhu února a března 2016.

Díky darované sekeře jde práce rychleji.Chudým ukrajinským domácnostem pomůže i obyčejné koště.Logo ASZ ČR.