Prevence rakoviny u žen

Prevence rakoviny u žen

Charita ČR se v rámci nového projektu zaměřila na podporu prevence rakoviny u žen v srbském regionu Šumadie, respektive ve 40 vesnicích ležících v odlehlých oblastech, a tedy vzdálených od místní největší nemocnice ve městě Kragujevac.

Dobrovolnice zve ženy na seminář o prevenci rakovinyPodle statistik onemocní v Srbsku každý rok přibližně 30 000 lidí rakovinou. Zatímco muže postihuje většinou rakovina plic, žaludku nebo prostaty, u žen je to převážně rakovina prsu, dělohy a děložního čípku. Charita ČR pomáhá s prevencí onemocnění právě v této oblasti.

Po kardiovaskulárních onemocněních je rakovina druhou nejčastější příčinou úmrtí v Srbsku. Četnost a výskyt zhoubných nádorů je v Srbsku podobná jako v ostatních státech bývalé Jugoslávie a Jihovýchodního Balkánu. Vyjmeme-li ze statistik pouze rakovinu plic a děložního čípku, stojí Srbsko na přední příčce v rámci celé Evropy.

Předávání výsledků vyšetřeníCharita ČR ve spolupráci s místní neziskovou organizací Oaza Sigurnosti provádí veřejnou osvětu a snaží se zvyšovat informovanost (letáky, semináře, TV a rozhlasové upoutávky) ve vzdálených, méně dostupných oblastech. Z finančních prostředků projektů se také zakoupila a vybavila mobilní klinika a byl vyškolen personál, což umožní poskytovat potřebná vyšetření přímo na venkově. Pro analýzu vzorků se navíc vybavala a zrekonstruovala cytologická laboratoř na poliklinice v Kragujevaci.

Součástí projektu je také školení místních lékařů a sester českými a srbskými odborníky. V regionu také působí dobrovolníci, a to především při jednání s místní komunitou a přímo s ženami. Jejich práce pomáhá ženám překonat ostych z preventivního vyšetření, a tak pěstovat dobré návyky.

Celkový rozpočet projektu je 10.500.000 Kč a je financován Českou rozvojovou agenturou z prostředků Zahraniční rozvojové spolupráce České republiky.

Logo Česko pomáhá