Charita Arménie pomáhá v „Emilově Sluníčku“ postiženým dětem a jejich rodinám
14. října 2016 Gruzie

Charita Arménie pomáhá v „Emilově Sluníčku“ postiženým dětem a jejich rodinám

„Každé dítě má právo navštěvovat školu a získat vzdělání, včetně dětí s handicapem, zní naše filozofie,“ vysvětlil Tigranuhi Akopyan, ředitel denního centra Charity Arménie „Emili Aregak“ aneb „Emilovo Sluníčko“.

V centru pro děti vaří dobrovolnice.V centru, které navštěvuje asi 60 dětí s postižením ve věku 3 až 18 let, působí specializovaní pedagogové, terapeuti a dobrovolníci. Pomáhají dětem, aby dovedly navštěvovat školu. Snaží se je naučit samostatně jednat, zvládat základní každodenní činnosti a posilovat jejich sebevědomí potřebné k překonání předsudků ze strany veřejnosti.

V zemi totiž postižení znamená tabu, jímž nejvíce trpí matky. „V Arménii stále mnoho lidí věří, že jde o chybu matky, když se dítě nenarodí zdravé. Bývá časté, že otcové právě proto rodinu opustí a tím ji odsoudí k chudobě a vyloučení ze společnosti“ potvrdil Tigranuhi.

Běžné školy děti vyžadující speciální péči nepřijímají ochotně. Často sídlí v nevhodných prostorách, nebývají bezbariérové a chybí jim kvalifikovaní pracovníci. Převážná většina učitelů odborně neovládá komunikaci s dětmi s postižením a jejich nesamostatnost pro ně představuje velkou zátěž. Čím lépe proto centrum děti připraví na zvládání běžných výkonů, tím spíše se do běžné školní třídy dostanou.

Děti se mohou účastnit muzikoterapie.V denním centru mohou děti navíc využívat péče fyzioterapeutů a dostávají snídaně i obědy. Matky – dobrovolnice je vaří z bio potravin nakupovaných od místních výrobců. Mimo jiné mají k dispozici čtyři koupelny s horkou vodou, kterou děti z chudých rodin ocení zvláště v zimě, kdy teploty klesají až na – 25 °C a rodiny stěží zajistí více než pouhé topení.

Mezi další služby patří přítomnost muzikoterapeuta, který děti učí hudbou projevit to, co jim postižení nedovolí vyjádřit slovně. Animátor organizuje aktivity podporující spolupráci a pořádá různé oslavy. Na tvořivých dílnách se zase děti učí pracovat s přírodními materiály jako je dřevo, sláma, kameny nebo hlína.

Centrum Emilovo sluníčko vzniklo díky sponzorskému daru Emila Nachbauera, který již čtyřicet let žije na invalidním vozíku. Budovu navrhl architekt Richard Nikolussi. Se svým fotovoltaickým systémem, nejrozsáhlejším na Kavkazu, a geotermálním tepelným čerpadlem jde úspěšným příkladem dlouhodobě udržitelným stavbám. Zařízení funguje pod Charitou Arménie.

Článek byl převzat z blogu caritas.eu.