4. června 2010 Gruzie

První dáma Gruzie na výstavě českých fotografů

Výstava s názvem HEATLH AND SOCIAL PROJECTS/PHOTOS dokumentuje aktivity českých nevládních organizací. 

 

Když se objevila u vchodu České ambasády v decentně nasvícené místnosti obklopené stoly s lahvemi výtečného vína, připomínala „holku z porcelánu“. V letních šatech, s rozpuštěnými vlasy a nenalíčená, vypadala přitažlivě.

Po skončeném proslovu, který nekazily formálnosti a hromada zdravic, dvakrát pomalým krokem obešla místnost se zrakem upřeným na zeď. Poté pošeptala cosi asistentce a pokračovala v soustředěném prohlížení dál. Favority měla dva – „neprojektovou“ fotografii ženy sedící na lavičce v parku, ke které se slétá hejno holubů a druhou, dokumentující vnučku pacientky, která patří k příjemcům pomoci v rámci programu české rozvojové spolupráce, obě z ateliéru Petra Šilhánka. Nakonec požádala o obě a dostala snímky od autora darem, zvelebovat by měly jeden z jejích kabinetů.

Hlavním důvodem, proč se první dáma Gruzie, Sandra Saakashvili za doprovodu prvního náměstka ministerstva zdravotnictví, holandského a italského vylvyslance a dalších významných hostí, objevila 2. června 2010 na vernisáži výstavy fotografií neziskových organizací na české ambasádě v Tbilisi, je její náklonnost ke zdravotnictví obecně. Prý na sebe občas hodí plášť zdravotní sestry a na pár hodin si odskočí do nemocnice.

Vystudovaná zdravotní sestra a nedostudovaná lékařka, která neprošla chemií, má v současné době blízko zejména k onkologii. Národní screeningový program byl její nápad a snaží se ho protlačit, kde se dá. Ten dnes běží nejen v hlavním městě, ale i dalších čtyřech regionech. Program nabízí obyvatelkám možnost bezplatné prohlídky prsu a děložního čípku.

Akce na české ambasádě byla pořádána při příležitosti zahájení pilotního projektu Podpora prevence a včasného odhalení rakoviny u žen v regionech Samegrelo a Shida Kartli. Oba regiony se vyznačují velkou koncentrací vnitřně přesídlených osob z Abcházie a Jižní Osetie. Prohlídky jsou zaměřeny na prevenci a včasnou diagnostiku rakoviny prsu a děložního čípku a v případě úspěšnosti by data získaná v průběhu několika měsíců, mohla vnést větší srozumitelnost do chaosu, který současné statistiky v dané oblasti v zemi nabízejí.

Druhým z vytčených úkolů je doručit alespoň základní informace o nemoci ženám z vesnic, kterým se dostanou jen omezeně a v různé kvalitě. K tomu slouží neformální setkání – v kulturním centru, u někoho doma nebo třeba na louce. Důležitá je přítomnost lékaře, psychologa a hlavně prostor pro dotazy a diskuzi.
Projekt je financován Českou Rozvojovou Agenturou a společně s Charitou Česká republika, se na jeho uskutečňování podílí Národní Onkologické Centrum v Gruzii a dvě nevládní organizace.

Výstava s názvem HEATLH AND SOCIAL PROJECTS/PHOTOS dokumentuje aktivity českých nevládních organizací, Charity Česká republika a Člověk v tísni, které se zabývají tématy zdravotnictví a sociální práce na Jižním Kavkaze.

Kratší série barevných fotografií patří do dílny Ivy Zímové (sociální práce), která na podzim 2009 navštívila Jižní Kavkaz. Kolekce černobílých snímků patří fotografovi Petru Šilhánkovi. Jeho snímky vznikaly v průběhu zimy a jara letošního roku. V minulosti autor spolupracoval s Charitou Česká republika například na cyklu Tsunami (2006), Ukraine and Moldova, Afghanistan (2003) a dalších.

Společná výstava obou autorů je prodejní. V průběhu měsíce června je k vidění na české ambasádě v Tbilisi, následně bude vystavena na několika dalších místech v Gruzii, která jsou spjata s projekty domácí péče a prevence rakoviny.

Během letošního podzimu bude výstava Petra Šilhánka k vidění také v České republice.

Kateřina Zezulková