2. ledna 2005 Indonésie

Deník Louisy Croweové, zpravodajky Caritas Austrálie v indonéském Medanu: Neděle, 2. ledna 2005

Aktuální zpravodajství z Indonésie

Dnes ráno jsem přijela do Medanu, hlavního města Severní Sumatry, abych zde pomohla s informačními a komunikačními úkoly organizace Caritas a jejích místních partnerů v Indonésii. Odlet krátkého letu ze Singapuru do Medanu se zpozdil kvůli hustému leteckému provozu na letišti v Medanu - tragédie přilákala pozornost množství humanitárních a charitativních organizací. Pomoc je skvělá, ale zatěžuje existující infrastrukturu. Mezi místními byl v letadle i lékařský tým ze Singapuru, doktoři a pracovníci humanitárních organizací. V novinách, které jsme v letadle dostali, informovali o tom, že počet obětí jen v Indonésii přesáhl 100 000, většina z nich připadla na provincii Aceh. Zkázu a utrpení takového rozsahu je těžké pochopit. Při čekání na zavazadla jeden z místních hovořil o ztrátě celé generace obyvatel Acehu. V těchto dnech bylo nejnaléhavějším úkolem shromáždit, pohřbít nebo zpopelnit mrtvé. Organizace JRS (Jesuit Refugee Service) Indonésie spolu s dalšími organizacemi zaslaly do Acehu tisíce pytlů na mrtvé, aby se pokusily zabránit šíření nemocí z rozkládajících se těl. Mnozí z přeživších hledají útočiště mimo provincii Aceh ve snaze uniknout nemocem a najít jídlo, vodu, léky a přístřeší. Chystáme se, že některé z těchto utečenců kolem Medanu zítra navštívíme. Kancelář JRS v Banda Acehu zničena nebyla a regionální ředitel JRS Asie a Tichomoří páter Andre Sugijopranoto je teď na místě a situaci hodnotí. Mnohé organizace OSN i další se usidlují v Banda Acehu. Programový ředitel pro Indonésii Dedi Kristanto zdůrazňuje, že klíčovým problémem, který je třeba řešit právě teď, je distribuce. Zásoby zaplňují sklady v Medanu, Jakartě a Banda Acehu, ale účinná distribuce je velice obtížná. Panuje velký nedostatek nákladních vozů a paliva. A k tomu v částech provincie Aceh je zničená infrastruktura. Rýsuje se další velký problém - koordinace. S odstraňováním těl a uklízením trosek budov pomáhá i indonéská armáda.

Dodávky rýže se sice v mnoha případech k lidem dostaly, ale lidé ji nemají jak uvařit - nemají vodu, olej, hrnce, ani pánve. JRS zřizuje veřejné kuchyně a posílá do nich potřebné kuchyňské vybavení. Také posílá léky a další zásoby do zdravotní stanice nedaleko od své kanceláře. Tolik z přeživších je zraněných a ve špatném fyzickém stavu. Většina nemocnic byla zničena a ty, které fungují, poskytují jen velmi omezené služby. Zranitelné jsou především děti, které přišly o své rodiče.

Koordinátor humanitární pomoci OSN Jan Egeland oznámil, že v reakci na žádost o pomoc oblastem postiženým tsunami se na celém světě vybraly dvě miliardy dolarů. Obnovit provincii Aceh, která byla oslabena několikaletým občanským konfliktem, bude trvat řadu let. Organizace JRS pracovala se 100 000 utečenci ještě před úderem tsunami. Tito obyvatelé Acehu budou potřebovat pomoc ještě po mnoho následujících let, nesmí se na ně zapomenout, až se pozornost světa obrátí někam jinam.

Den jsem ukončila společnou večeří s týmem JRS, který právě přibral tři další dobrovolníky, a s pracovníky organizace CRS (Catholic Relief Services) - všichni byli unaveni, ale bylo příjemné se společně najíst a naplánovat si zítřejší den.

Louise