Bitva o Mosul může mít za následek až 1,5 milionu uprchlíků
19. října 2016 Irák

Bitva o Mosul může mít za následek až 1,5 milionu uprchlíků

V pondělí 17. října propukla bitva o Mosul, poslední výspu tzv. Islámského státu v Iráku. Předpokládá se, že proti vládní přesile čítající 25 000 vojáků bojuje až 8 tisíc bojovníků ISIS. Civilisty před brzkým útokem varovaly tisíce letáků. Organizace spojených národů přesto vyjádřila výjimečné obavy o bezpečí až milionu a půl lidí. Jejich přesný počet není znám – před obsazením extremisty v roce 2014 ve městě žily dva miliony obyvatel.

Irácká vláda místním doporučila, aby po celou dobu bojů zůstali v domovech. Při útěku by je mohla ohrozit křížová palba, útoky odstřelovačů nebo výbušniny. Na druhou stranu se analytici obávají, že bojovníci Islámského státu použijí chemické zbraně nebo využijí civilisty jako živý štít, naženou je do pastí nebo zajmou jako rukojmí. Agentura Reuters již potvrdila, že bojovníci lidem brání při pokusu město opustit a že je nutí vstupovat do budov, které by se mohly stát cílem náletů.

Operace na znovuzískání metropole severoirácké provincie Ninive dle odhadů potrvá několik týdnů až měsíců. Zatímco z města zatím uteklo 130 000 lidí, humanitární organizace se chystají na odchod milionu dalších. Zajištění pomoci přitom komplikuje jak extrémně vysoký počet osob v nouzi, tak nemožnost předpovědět, kam se uchýlí. Pokusit o útěk se navíc mohou i samotní bojovníci, což dále zostřuje bezpečnostní opatření a zpomaluje přípravu. Jen málo uprchlických táborů může v současné chvíli přijímat vysídlené osoby. Panují obavy, že samovolně vzniknou neformální tábory v nedůstojných podmínkách bez přístupu k humanitární pomoci.

Irácká Charita již chystá balíčky potravinové i nepotravinové pomoci, zajišťuje sanitární zařízení i pitnou vodu, staví nové přístřešky a zakládá další tábory. Zaměřuje se na trasu vedoucí na jih do centrálního Iráku i na sever do autonomního Kurdistánu a provincie Tamím. Byť Charita podobnou situaci předjímala již od února, kdy irácká vláda začala útok na Mosul plánovat, kapacita pomoci pro odhadovaný počet vnitřně vysídlených stále nedostačuje.

Situaci v zemi monitoruje rovněž pražská centrála Charity ČR. „Sledujeme dění a jsme připraveni pružně reagovat. Nyní zvažujeme vyslání vlastního týmu krizové pomoci,“ sdělil Benjamin Mlýnek, programový manažer Charity ČR pro Blízký východ.

Charita ČR působí v Iráku od roku 2015, kdy prvně začala poskytovat balíčky humanitární pomoci (potraviny, oblečení i potřeby do domácnosti) a zajišťovat přístup k lékům a zdravotnické péči. Z původní oblasti Erbíl a Dohúk se v roce 2016 přesunula do provincie Bagdád.

Poskytnout pomoc obětem současné irácké krize můžete i Vy, a to finančním příspěvkem na účet číslo 55660022/0800, VS 180. Všem dárcům srdečně děkujeme!