Pomoc Iráčanům prchajícím před pronásledováním pokračuje i v zimě
7. ledna 2015 Irák

Pomoc Iráčanům prchajícím před pronásledováním pokračuje i v zimě

„Je mi líto, že se mé dítě narodilo ve stanu a bude ve stanu i žít," říká Shereen Sabah, která byla v pátém měsíci těhotenství, když utekla před radikály tzv. Islámského státu (ISIS). Ti v srpnu 2014 obsadili Sindžár na severu Iráku. Shereen patří k jedné z menšin, na něž se ozbrojenci zaměřili, stejně jako na jezídy, křesťany a některá muslimská uskupení.

„Šli jsme na různá místa a dokonce jsme zůstali i na ulici. V době, kdy jsem se dostala do tábora, jsem byla už příliš unavená, abych chodila ven,“ pokračuje Shereen. „S ohledem na mé těhotenství to pro mě bylo opravdu velmi těžké. Navíc bylo velké horko."

Před pár týdny Shereen a její dvouměsíční dceři Alae život ve stanu zhoršila krutá zima. „Když ji ránu vezmu do náruče, je mrazivě chladná," říká, „i když jsou tady doktoři, je stále nemocná, protože je zima." Rodina se zaregistrovala u Charity, která pomáhá asi 10 000 lidí ze severu a středního Iráku. Má tak nárok na různou pomoc.

Mnoho rodin, které se usadily v oblasti Zakho, dostává poukázku v hodnotě 37 dolarů (přibližně 850 korun) na nákup zimního oblečení, tedy na nákup bundy, kalhot a jednoho párů bot. Thomas Hoerz, poradce na humanitární pomoc Charity Irák vyslaný Charitou Německo říká, že rodiny tak mohly doplnit před časem darované oblečení.

„Moje rodina, to je šest lidí a já. Jsem jediný, kdo pracuje, takže tuto pomoc skutečně potřebujeme," říká Amr Hermez Adem, který si z distribučního centra Charity odnesl kamínka, přikrývky a prostěradla. I další rodiny dostávají koberec, přikrývku, jedno prostěradlo na každého člena rodiny, kamínka a palivo, které by mělo vystačit tři měsíce. Dostávají i hygienické potřeby a kuchyňské potřeby, tedy jednoduchý sporák a kuchyňské nádobí.

„První noc, když jsme dorazili, tu nebylo nic. Bylo léto, tak jsme spali na zemi, někteří v autě. Stále se bojíme, že bojovníci Daesh (tedy ISIS) mohou přijít a napadnout nás," popisuje své obavy Elias Paulos Mati, jeden z mnoha křesťanů, kteří před bojovníky ISIS uprchli. Stejně jako většina rodin opustil svůj domov v polovině léta. Předpokládal, že budou pryč jen na krátkou dobu, a proto nemají dostatečné vybavení na krutou zimu, která v této oblasti nastala. Jeho rodina žije nyní ve městě Mangesh u Dahúku.

Charita Irák s americkou Charitou CRS pomohla více než tisícovce vysídlených rodin, kterým dala peníze a různé poukazy. Průměrná hodnota pomoci se pohybuje kolem 400 dolarů na rodinu a lidé si mohou koupit zmíněné zimní oblečení, přikrývky či ložní prádlo.

Oblečení dostala také vnoučata pana Eliáše, tedy Daniel, Lavina a Julianna. Daniel dar popisuje slovy: „Neměl jsem bundu, takže když mi ji koupili, cítil jsem se velice šťastný – Doma jsem měl taky takovou.“ Jeho sestra ho doplňuje: „V novém oblečení se cítím v teple a pohodlně.“ Eliáš je za dary Charitě velmi vděčný: „Dali nám právě včas to, co jsme na zimu potřebovali.“

Charita se pustila také do oprav dříve nepoužívaných budov, aby lidé měli kde žít. „Když jsme přijeli, byl dům ve velmi špatném stavu," říká Jala Haider Mohammad, 65 let, který patří k vysídleným muslimům z města Bartala poblíž Mosulu. „Ve zdech byla spousta prasklin. Podlaha špinavá. Byla to mizérie."

S pěti syny, jejich manželkami a dětmi sdílí dům ve vesnici nedaleko Kindala Zakho. Rodina opravila a utěsnila okna, stejně tak střechu, postavili i základní kanalizaci. „Přišli lidé z Charity a začali nám dodávat materiály. Dali nám deky, matrace a dokonce i koberec. Dali nám i oblečení a povlečení. Přišli jsme sem jen v oblečení, co jsme měli na sobě, ale díky Bohu a Charitě máme teď oblečení na zimu," říká pan Mohammad.

Rodina Dorbo, rodina jezídů z Sindžáru, žije nyní v městě Shariya u Dahúku v částečně postaveném domě. I v této oblasti pomohla Charita Irák ve spolupráci se CRS více než tisícovce rodin, kterým dodala nářadí, materiál a pomohla i po odborné stránce zařídit domovy a připravit je na zimu.

„Nebyla tady okna ani dveře, nic. Předtím tady bylo velmi chladno. Snažili jsme se zakrýt okna dřevem a plastovými sáčky, ale moc dobře to nefungovalo. Abychom se zahřáli, mohli jsme se jen choulit pod dekou," říká otec rodiny, Daoud Dorbo. „Teď je to mnohem lepší. Jakmile jsme pořádně utěsnili všechna okna, je tu mnohem tepleji. Raději budu žít tady než s ISIS."

Charita ČR podpořila pomoc kolegů v Iráku zasláním jednorázové daru a v prosinci též vyhlášením sbírky na podporu další pomoci - více na Charita pro Irák.

Článek a fotografie převzaty z www.caritas.org.