Pomoc rodinám v Iráku má mnoho podob
21. září 2015 Irák

Pomoc rodinám v Iráku má mnoho podob

Irák trpí v důsledku bojů s radikální teroristickou organizací Islámský stát (IS) velkou měrou vnitřního přesídlení. Od začátku konfliktu v roce 2014 opustilo své domovy 1,8 milionu lidí. Region Irácký Kurdistán nyní hostí 90 564 rodin. 47 % všech přesídlených a převážná většina z nich (30 %) se usadila pouze ve třech jeho okresech (Dohuk, Al-Shekhan a Akre). V oblasti severního Iráku hledá útočiště i 222 000 uprchlíků z válkou stižené Sýrie.

Charita ČR se svým partnerem Un Ponte Per proto v Iráku podporuje právě vnitřně přesídlené rodiny. Poskytuje jim jak lékařskou péči, tak potravinové i nepotravinové balíčky obsahující potřeby do domácnosti, hygienické nezbytnosti a nově i dětské školní pomůcky. Podpora nejvíce směřuje k rodinám, které žijí v nedostavěných budovách, na vsích či na veřejných prostranstvích (v kostelech, halách, společně pronajímaných domech apod.).

V případě potravinových balíčků se k rodinám v nouzi dostane čaj, čočka, rýže, bulgur, rajčatový protlak, slunečnicový olej, masové a jiné konzervy, cukr, marmeláda, těstoviny a sůl. Hygienické balíčky obsahují mýdlo, zubní kartáčky a pasty, prostředek na nádobí, prací prostředek, dámské hygienické potřeby, šampon, hřeben, malý ručník, tělové mléko, a další. Domácnosti také nejvíce oceňují přikrývky, vařiče, kuchyňské soupravy nebo dětské oblečení.

Vedle materiální pomoci je běžencům poskytována také lékařská péče. Běžně lékaři ošetřují pacienty s cukrovkou, vysokým tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, astmatem, krevními sraženinami, ulcerózními kolitidami (tj. chronickými onemocněními střevní sliznice), epilepsií nebo potížemi se štítnou žlázou. Na stejná i mnohá další onemocnění poskytují také léky.

Podpůrnou roli tvoří tzv. pojízdná jednotka, která objíždí mikrobusem celou oblast, zjišťuje potřeby uprchlíků a pořádá školení. Jednotka umožňuje šíření informací ohledně dodržování hygieny, ochrany dětí a dostupnosti humanitární pomoci. Uvnitř vždy posádka převáží potřebné materiály i nápoje a sušenky pro děti z odlehlých oblastí. Pro potřebné jsou k dispozici také dvě horké linky pomoci, na které mohou volat v případech akutní nouze.     

Charita ČR plánuje vysídlené rodiny žijící na území Iráku podporovat minimálně do konce roku 2015, nicméně již pracuje na přípravě navazujících aktivit a hledá způsoby jejich financování.

Díky vyhlášené sbírce může přispět rovněž každý zájemce z řad veřejnosti (viz Charita pro Irák).