Battambang bičuje špatné počasí
17. května 2012 Kambodža

Battambang bičuje špatné počasí

4. května si bouřka v kambodžské provincii Battambang vyžádala dva lidské životy a zničila asi 30 domů. Odhaduje se, že prudký liják zasáhl v sedmi vesnicích v oblasti Preytralach, a ovlivnil tak život 116 rodin a zcela zničil dvacet domů. Charita Kambodža poskytla potravinovou (rýži, rybí omáčku, sůl, cukr a rybí konzervy) i materiální pomoc (stany, vodní filtry). Každé rodině navíc poskytla peníze ve výši 600.000 rielů, téměř 3.000 Kč.

Charita Kambodža pracuje na dalším řešení krizové situace. V blízké době bude pokračovat v dodávkách osiva rýže a v budoucnu se zaměří na pomoc přestavět a opravovat domy postižených obyvatel.

Kambodža je náchylná k častým přírodním neštěstím, která ohrožují bezpečné dodávky potravin, jako záplavy a sucha. Podle Národního výboru pro zvládání katastrof (NCDM) během loňských povodní zemřelo 247 osob. 1,64 milionů lidí, včetně 70 000 dětí, se ocitlo bez střechy nad hlavou. Voda poškodila sto tisíc hektarů rýžového pole. NCDM nedávno uvedl, že v prvních čtyřech měsících roku 2012 zemřelo v důsledku působení přírodních živlů šest lidí. OSN proto na Kambodžu naléhá, aby se zaměřila na programy snižující rizika větších přírodních katastrof.

Na začátku května 2012 pomáhala Charita Kambodža v Phnom Penhu organizovat národní fórum na téma "Zlepšení zabezpečení potravin prostřednictvím sezónních klimatických prognóz řídících klimatická rizika v před monzunovém období". Fóra se účastnilo 100 delegátů z příslušných vládních úřadů, agentur OSN, mezinárodních a místních nevládních organizací, zástupců dárců, akademické a výzkumné komunity. To poskytlo příležitost k dialogu mezi klimatology a výrobci, obchodníky, vládními plánovači i partnery pro rozvoj.

Charita Kambodža říká, že pro trvale udržitelný rozvoj zemědělství je rozhodující pochopení a efektivní využití dostupných klimatických údajů.

zdroj: Charita Kambodža (převzato z blog.caritas.org)