Český chirurg pomáhal v Kambodži
4. května 2016 Kambodža

Český chirurg pomáhal v Kambodži

Jan Trachta, dětský chirurg z nemocnice Motol a pracovník Lékařů bez hranic, přijel na krátkou misi do provinční nemocnice v kambodžském Takeu, kde školil lékaře v oboru dětské chirurgie a urologie.

MUDr. Jan Trachta a tým kambodžských chrirugů a sester při operaci v Provinční nemocnici v Takeu (foto: Michael Pitt).Během týdne odoperoval 6 dětí s vrozenou vadou genitálu, které by jinak zřejmě neměly na chirurgický zákrok šanci, protože v provinční nemocnici podobné operace zatím nikdo neprovádí a na ošetření v nemocnici v Phnom Penhu se většině rodin nedostávají peníze.

S vadou genitálu se na světě rodí přibližně 5 % dětí, což znamená, že v Takeu se jich každý rok narodí několik desítek. Přitom většině z nich lze pomoci operací. Pokud se ovšem problém včas neléčí, dětem zůstává jen malá šance na plnohodnotný život – trápit je může celoživotní inkontinence, závažné infekce, neschopnost sexuálního života i reprodukce a podobně.

„Na operačním sále a v jeho zázemí panuje obdivuhodný nepořádek – skříně plní zdravotnický materiál bez jakéhokoliv pořádku. Pochybuji, že kdokoliv pravidelně hlídá expiraci jak materiálu, tak léků, protože obé je třeba hledat a náhodně nalézat ve skříních v hromadě věcí s nadšeným objevitelským výkřikem. Operatér je zde často nucen improvizovat…!” napsal ve zprávě Jan Trachta.

Přitom by se místní dětský chirurg Dr. Narith dokázal během dalších dvou týdnů pod odborným dohledem naučit základní rekonstrukční postupy na genitálu tak, aby je nadále mohl provádět bez dozoru. Proto Charita ČR chystá další pobyt českého chirurga v Takeu, aby kambodžské lékaře zaučoval do samostatného řešení složitějších zákroků.

V rámci školení zdravotního personálu v provincii Takeo již oblast navštívilo několik českých lékařů. Poskytli školení v oblastech urgentní medicíny, radiologie, urologie, gynekologie a porodnictví.

Projekt je podpořen ze zdrojů Zastupitelského úřadu v Phnom Penhu.

Při operaci je třeba správně zvládat každý krok (foto: Michael Pitt).MUDR. Jan Trachta předával zdravotníkům v Kambodži své dlouholeté zkušenosti (foto: Michael Pitt).

 

 

 

 

 

ČRA.