Charita Kambodža pomáhá při rozsáhlých povodních na severovýchodě země
1. října 2013 Kambodža

Charita Kambodža pomáhá při rozsáhlých povodních na severovýchodě země

Více než polovinu území Kambodži sužují rozsáhlé povodně, při kterých zemřelo již 41 lidí. Svým rozsahem připomínají ničivé záplavy z roku 1996, které zasáhly více než milion lidí a připravily o život 170 osob.

Vytrvalý silný déšť a rozvodněná řeka Mekong ohrožují obyvatele Kambodži. A vláda varuje, že další srážky ještě přijdou. 

„Letošní povodně již zasáhly 14 z celkových 24 provincií, 7 900 rodin bylo nuceno opustit své domovy do vyšších oblastí, za poslední dva týdny vyplaveno bylo 62 000 domů, 385 škol a 245 buddhistických pagod,“ shrnul Keo Vy, šéf Kabinetu národní kanceláře pro řízení katastrof .

Voda již zničila úrodu na více než 32 500 hektarů rýžových polí, které pro mnohé Kambodžany znamenají jediný zdroj obživy.

Přípravy v hlavním městě

Z kanceláře Charity Kambodža byl zhotoven provizorní sklad materiální pomoci„Cílem humanitární pomoci bude tedy i zajistit pomoc po opadnutí vody, kdy je potřeba dále dlouhodobě spolupracovat s místními komunitami na zlepšení infrastruktury, budování vodních hrází a potravinových bank. Aby příští povodně měly co nejmenší následky,“ komentuje situaci Ondřej Suchánek, Country Representative Charity ČR přímo z hlavního města Phnom Penh. (Charita ČR působí v Kambodži dlouhodobě, zaměřuje se zejména na vzdělávání dětí se zdravotním postižením.)

Speciální povodňový tým Charity Kambodža již pomáhá v zaplavených oblastech, do postižených míst dováží materiální pomoc a nabízí psychosociální pomoc postiženým rodinám.

Na povodně se připravují i v Phnom Penhu, kdy čekají rapidní nárůst hladiny řeky Mekong, již 162 rodin bylo evakuováno a v příštích hodinách budou evakuovat další.

Pomoc lidem zasažených povodněmi můžete i vy, finančním příspěvkem na sbírkové konto č. 55660022/0800, variabilní symbol 192.

Vybrané peníze budou zaslány na povodňové konto Charita Kambodža, která v zemi pomáhá.

Charita ČR pomáhala v Kambodži i po povodních 2011, které postihly více než 176 tisíc rodin, za což byla oceněna kambodžským premiérem.