Denní centra Nadace Komar Pikar pomáhají postiženým dětem v Kambodži
12. května 2016 Kambodža

Denní centra Nadace Komar Pikar pomáhají postiženým dětem v Kambodži

Veronika Nožinová, programová manažerka pro Kambodžu a Filipíny, při terénní cestě do Kambodži navštívila vedle oblastí aktivit Charity ČR i dvě denní centra pro postižené děti v provincii Kampot. Provozuje je nezisková organizace Nadace Komar Pikar, která další dvě zřídila i v hlavním městě Phnom Penhu.

Denní centrum pečuje o 15 dětí (foto: Michael Pitt).V malé vesnici nedaleko Kampotu, hlavního města stejnojmenné provincie, pečuje denní centrum pro postižené děti o 15 chlapců a děvčat. Tráví zde celý den, učí se základním dovednostem a alespoň částečné soběstačnosti. Například samy se obléci, najíst, dojít si na záchod či říct, když něco potřebují. V centru pracují profesionální pečovatelé, kteří navíc poskytují rehabilitační cvičení, a stejně tak několik dobrovolníků z řad rodičů nebo absolventů škol se sociálním zaměřením, kteří se po studiích vrátili do vsi. Rodiče se střídají ve vaření obědů a ostatní dobrovolníci se věnují dětem.

„Tato holčička před 9 měsíci neuměla sama ani sedět, sama jíst nebo si říct, že potřebuje na WC“, sdělila jedna z pečovatelek a ukázala na asi desetiletou dívku. „Teď za pomocí chodítka a speciálních ortéz chodí kolem místnosti, vesele komunikuje a směje se. Umí se sama najíst a dokonce si umyje po obědě talíř.“

Dětí s podobným osudem žije v centru víc. Většina z nich se do něj dostala ve velmi zanedbaném stavu, protože rodiče neměli peníze, čas ani vědomosti na to se jim věnovat. Jedná se o rodiny nepobírající žádný stálý příjem, a mnoho z nich žije v průměru z 1 dolaru na den. Některé děti žijí s prarodiči, protože rodiče museli odejít za prací do města a domů se vracejí třeba jen jednou za čtvrt roku. Postižené děti z chudých rodin přitom bez cizí pomoci nepřežijí.  A obzvláště dívky často čelí sexuálnímu násilí, kterému se nedovedou dostatečně bránit a nechrání je ani společnost nebo rodina.

Charita ČR v Kambodži zajišťovala během let 2010 až 2012 lepší přístup ke vzdělání postiženým dětem v provincii Takeo. Následně školila pedagogy v metodě inkluzivního vzdělávání a dětem s nějakou formou postižení poskytovala od dubna 2013 do prosince 2015 sociální péči a inkluzivní vzdělávání. V současnosti se zaměřuje na lékařskou péči a péči o zrak. Podobné služby jako Nadace Komar Pikar by v budoucnosti chtěla poskytovat i Charita ČR.

Více fotografií v samostatné galerii.