Ocenění Charitě Kambodža za pomoc při povodních
23. srpna 2012 Kambodža

Ocenění Charitě Kambodža za pomoc při povodních

Kambodžská vláda udělila medaili Charitě Kambodža a dalším členům Caritas Internationalis, kteří pomáhali po silných záplavách, které v roce 2011 na konci monzunového období postihly více než 176 625 rodin ze 14 provincií, nacházející se v blízkosti řek Mekong a Tonlé Sap. Medaili Charitě předá kambodžský premiér Nea Yuok Roth Montrei.

Povodně vyhnaly 17 000 rodin z jejich domovů a zničily 130 460 domů. Celkem si vyžádaly 148 lidských životů. Charita Kambodža se nejprve zaměřila na zajištění okamžité pomoci, a to distribucí humanitárních balíčků, zdravotní pomoci, poskytnutí dočasných přístřešků a zajištění pitné vody a hygienických podmínek.

Následovala pomoc místním farmářům, kteří při záplavách přišli o veškerou úrodu, tvořící většinou jediný příjem pro celou rodinu. Voda zasáhla více než 270 tisíc hektarů polí se sazenicemi rýže, téměř 61 tisíc hektarů polí zcela zničila. Záplavy nepřežilo přes tisíc kusů skotu a prasat. Proto Charita Kambodža poskytla více než 7 000 rodinám semena rýže a dalším 1 500 rodinám semena zeleniny pro domácí pěstování.

Dále pak pro místní farmáře připravila školení a programy, ve kterých se učili, jakým způsobem se dají snížit rizika případných budoucích katastrof tak, aby předešli ztrátám na životech i majetku. Učili se novým zemědělským technikám, jak zabezpečit svá rýžová  pole, jak stavět hráze i připravovat se na náhlou evakuaci svého domova. Tento přístup velmi ocenila kambodžská vláda, která v současně době naléhá na příslušná ministerstva, aby tento školící program podpořila a zavedla po celé zemi.

„Jsme poctěni, že Kambodžané a královská vláda ocenila naši práci při povodních a naše následné programy," říká Kim Rattana, ředitel Charity Kambodža. „Pomohlo nám mnoho členů Caritas Internationalis. Je to vskutku skvělý den pro charitní síť."

Jedním ze členů je také Charita Česká republika, která poskytla finanční pomoc v hodnotě 5000 USD (přibližně 100.000 Kč). I díky českým dárcům a krizovému fondu Charity ČR se podařilo pomoci mnoha rodinám, které povodně zastihly a vyhnaly z domovů.

 Mapa Kambodži zobrazující provincie zasažené povodněmi v roce 2011 (Caritas Internationalis)

Fotografie a mapa: Charita Kambodža