Pod dohledem české lékařky vyšetřili v Takeu 84 pacientů na CT
24. října 2016 Kambodža

Pod dohledem české lékařky vyšetřili v Takeu 84 pacientů na CT

V kambodžské provincii Takeo žije téměř 20 % obyvatel pod hranicí chudoby, ve špatně přístupných oblastech a s nedostačující zdravotnickou péčí. Charita ČR zde nejprve začala podporovat oční lékařství, a poté se zaměřila i na celkové zkvalitňování zdravotní péče.

MUDr. Martina Lattová a další český lékař MUDr. Jaroslav Klat v kambodžské provincii Takeo.Přestože kambodžští lékaři procházejí odborným vzděláním, zdravotní péče v tamních nemocnicích stále ještě nedosahuje dostatečné kvality. Charita ČR proto v zemi nabízí teoretická a praktická školení v několika oborech jako je dětská chirurgie, preventivní lékařství, gynekologie a porodnictví, pre a postnatální péči a zobrazovací metody.

„V rozvojových zemích je nutné vyučovat základy a nečekat rychlé změny. Pomalým a opakovaným způsobem lze docílit pokroků z našeho pohledu sice malých až banálních, z pohledu místních podmínek však zcela zásadních,“ zdůraznila doktorka Martina Lattová, která v Takeu vedla několik navazujících kurzů zaměřených na zobrazovací metody. Dále upozornila, že pro zdejší lékaře hrají roli i zdánlivé drobnosti: „Lékaři v nemocnici v Takeu velmi pozitivně přijali dvě odborné knihy, které jsme jim v rámci školení darovali. Dokonce si každý na vlastní náklady pořídil kopii za zhruba 27 dolarů, přestože publikace získali do  nemocniční knihovny.“

Z pohledu radioložky shledala Martina Lattová vybavení nemocnice i počet personálu dostatečným, proto za nejdůležitější považuje získání odborné znalosti. „Naše školení přináší viditelný užitek. Například na pracovišti CT (radiologické vyšetření používající rentgen) se dříve prováděla vyšetření mozku bez aplikace kontrastní látky. Nyní jsme začali s kontrastní látkou provádět také CT hrudníku, krční a bederní páteře a břicha. I tak se mají lékaři stále v čem zdokonalovat. O nové informace naštěstí projevují živý zájem, při přednáškách se aktivně zapojují a zajímají se i o mezioborové souvislosti.“

Na konci kurzu dovedli účastníci zcela samostatně obsluhovat CT. Dle české lékařky by výjezdy do Kambodži neměly trvat méně než 14 dní – při týdenním pobytu totiž nestihne školitel dostatečně dohlédnout na samostatnou práci personálu, ani poznat místní MUDr. Jaroslav Klat, další český lékař, kontroluje, zda mikroskop správně funguje.pracovní prostředí a zvyklosti. Častější  či dlouhodobější  návštěvy by poté mohly lékaře motivovat, aby si nabyté znalosti udrželi.

Pod dozorem MUDr. Lattové se povedlo během necelých 14 dní vyšetřit 84 pacientů. Lékařka také do nemocnice v Takeu pozvala technika z kambodžské metropole Phnompenhu, který místní lékaře seznámil se všemi možnostmi, jež přístroj CT nabízí.

Dalším lékařem, který odjede do Kambodži školit v oboru dětské chirurgie se zaměřením na urologii, je MUDr. Jan Trachta z Motolské nemocnice v Praze. 

Školení zdravotnického personálu v provincii Takeo bylo podpořeno z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

ČRA logo.

Součástí školení jsou i tématické přednášky.MUDr. Lattová během svého pracovního pobytu v nemocnici Takeo.Praktický nácvik přímo během operace.