Sociální pracovníci Moldavska zlepšují díky školení své dovednosti na poli domácí péče
11. května 2015 Moldavsko

Sociální pracovníci Moldavska zlepšují díky školení své dovednosti na poli domácí péče

Východoevropské Moldavsko se v posledních dvaceti letech potýká s nedostatkem sociálních pracovníků. Na vině je malý počet vyškolených odborníků i nízké mzdy. V sociálním sektoru pracuje kritický nedostatek zaměstnanců, pouze  dva tisíce lidí.

Moldavská Asociace HomeCare spolu s Charitou Česká republika se snaží situaci v zajišťování kvalitní sociální péče v zemi změnit. V rámci svého tříletého projektu uspořádaly v Moldavsku školení pro 84 pracovníků o poskytování domácí péče.

Iulia Bernic, ředitelka služeb organizace HomeCare v oblasti Briceni, se k programu vyjádřila: „Účast na desetidenním školení mi rozšířila obzor o možnostech poskytování domácí péče. Zlepšila jsem si také pedagogické schopnosti. Přestože se právní hledisko ve všech směrech vyvíjí, my sociální pracovníci stále narážíme na překážky legislativního rázu. Nyní lépe chápu, jak musím svoji práci řídit, jak komunikovat se sociálními pracovníky i potřebnými nebo jak získávat dobrovolníky. Zkrátka jak mohu svou práci dělat lépe.“

Dvě stě sociálních pracovníků prošlo také jiným, pouze jednodenním kurzem pořádaným kvalifikovanými experty Ministerstva práce, sociální ochrany a rodiny. Raisa Cazaretcaia, která se jednodenní akce zúčastnila, řekla: „Pokud je někdo nemocný, lidé mu zavolají lékaře. Mnoho z potřebných jsou ale osamělé osoby bez jakýchkoli příbuzných, a přece potřebují soustavnou péči, komunikaci nebo pomoc v domácnosti. Na vesnicích je život nesoběstačných osob ještě těžší. Snažíme se jim pomáhat, jak nejvíc to jde, ale někdy nám chybí znalosti. Proto jsem za školení velmi vděčná. Přineslo mi hodně odpovědí. Nyní už vím, jak přesvědčit lidi o kvalitách domácí péče.“

I přes podobné úspěšné aktivity, podporované Charitou ČR a financované Českou rozvojovou agenturou, je třeba pečovatelskou činnost v Moldavsku nadále rozvíjet. Je také nutné obnovit úctu ke starým lidem a zbavit se přesvědčení, že se o všechny takové může postarat pouze vláda spolu se sociálními pracovníky. 

Obrázky ze školení v obci Ocnita naleznete v samostatné galerii.

Průběh školení o poskytování domácí péče v MoldavskuPrůběh školení o poskytování domácí péče v Moldavsku