V Moldavsku na Den diabetu uspořádali 11 konferencí
14. prosince 2016 Moldavsko

V Moldavsku na Den diabetu uspořádali 11 konferencí

K příležitosti Mezinárodního dne diabetu (14. listopadu) uspořádala Charita ČR spolu s partnerskou Asociací HomeCare v Moldavsku již tradičně řadu akcí upozorňujících na stále rostoucí výskyt cukrovky. V šesti zdravotnických střediscích ve městech Drochia, Pelinia, Ocnita, Clocusna, Otaci a Cosnita a rovněž v 5 zdravotnických centrech provozovaných přímo Asociací HomeCare se konalo celkem 11 konferencí pro veřejnost.

Měření hladiny cukru v krvi probíhalo ke Dni diabetu zdarma.Na programu konferencí s názvem “Pochopte diabetes, mějte jej pod kontrolou, snižujte rizika” se podíleli odborníci na diabetes, lektoři zapojení do aktivit Charity ČR a stejně tak jimi vyškolení rodinní lékaři. Řady posluchačů tvořili jak samotní diabetičtí pacienti, tak jejich rodinní příslušníci a všichni toužící dozvědět se o onemocnění více. Přes 1 500 účastníků si z akce odneslo informační letáky a brožury, zapojilo se do živé diskuze, položilo vlastní dotazy a lépe se zorientovalo v otázkách správné výživy, pohybu a cvičení, prevence obezity, sledování hladiny krevního cukru nebo prevence doprovodných komplikací cukrovky jako diabetická noha, ztráta zraku a jiné.

Průběh jedné z celkem 11 konferencí zaměřených na pacienty s diabetem i jejich blízké.Ku příležitosti Dne diabetu si zájemci také mohli nechat zdarma naměřit hladinu cukru v krvi. Test podstoupilo celkem 4 928 lidí z 11 zvolených regionů, přičemž výsledky dopadly následovně: hladina cukru zůstala v normě u 2 892 osob, dalším 1 322 osobám sestry naměřily hodnoty 5,5 - 8,0 mmol / l, 356 osobám 8,0 - 12.0 mmol / l, 208 osobám 12,0- 15.0 mmol / l, 121 osobám 15,0- 20.0 mmol / l a 29 osobám dokonce 20,0- 33.0 mmol / l. Z takových hodnot lze vyvodit, že 41, 31 % testovaných mělo odchylku od normální hladiny cukru v krvi, a to od malé až po tu maximální. Nejtěžší případy byly ihned hospitalizovány.

Moldavsko proto právem patří mezi země, v kterých Charita ČR napomáhá zlepšovat zdravotní stav obyvatel. Podpora prevence a léčby diabetu v Moldavsku byla podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

ČRA logo.