Charita Česká republika v Zambii pomáhá místním zemědělcům se dostat na trh
25. června 2020 Zambie

Charita Česká republika v Zambii pomáhá místním zemědělcům se dostat na trh

Zemědělství je jedním z prioritních sektorů, na které se projekty Charity Česká Republika v africké Zambii zaměřují. Aby podpora těch nejchudších místních farmářů opravdu fungovala, musí toho ale obsáhnout víc, než jen odborné zemědělské poradenství. Třeba pomoc s hledáním zákazníků.

Peter Mahela Lutoombi je absolventem České zemědělké univerzity. Jako odborník na zemědělství je už několik let nedílnou součástí charitního týmu v Mongu v Západní provincii Zambie.  „Součástí naší práce s jednotlivými zemědělci i s družstvy je pomoci jim dostat se na trh a třeba i naučit se využívat podporu finančních služeb,“ vysvětluje Peter.

Zemědělci, kterým poskytuje poradenský servis, jsou součástí projektu AgriBusiness for LIFE financovaného Českou rozvojovou agenturou. Ten Charita realizuje ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou, organizací Lima Links či start-upem Big Terra. Farmáři, kterým projekt pomáhá, většinou pěstují typické místní plodiny jako je bílá kukuřice, sójové boby, čirok, kasava či podzemnice olejná známá v Česku svými lusky s arašídovými oříšky. Místní zemědělci přitom ale čelí řadě problémů. Především kvůli tomu, že jejch produkční kapacita je příliš nízká na to, aby dokázali pravidelně a spolehlivě dodávat větším kupcům jako jsou třeba supermarkety. Projekt se proto drobné rolníky snaží posílit tím, že jim pomáhá rozšiřovat jejich záběr a přidat k práci na poli třeba chov drůbeže a malých plemen skotu.

Podle Petera vypadá situace letos nadějně. Úroda famářů, o které pečuje, je zatím výborná. Tím ale naše práce nekončí. ‚Pomohli jsme farmářům navázat spolupráci s firmami, které zpracovávají zrno. Někteří kupci se nacházejí tady v Mongu a vyrábějí mouku, spolupracujeme ale i s dalšími zpracovateli, kteří se zaměřují na odkup a zpracování arašídů, sóji nebo slunečnicových semen. Na dalších kontaktech se stále pracuje!‘ potvrzuje Peter.