Charita Česká republika pomáhá nemocnicím. Na Ukrajinu zasílá zdravotnický materiál
23. března 2022 Tiskové zprávy

Charita Česká republika pomáhá nemocnicím. Na Ukrajinu zasílá zdravotnický materiál

Charita Česká republika reaguje na zoufalý nedostatek materiálu v nemocnicích na Ukrajině. Ve spolupráci s Psychiatrickou společností ČLS JEP zajistila dodávku zdravotnických potřeb pro psychiatrickou kliniku v Záporoží. Zdravotníci v Záporoží zásilku úspěšně přebrali. Jde o první z řady plánovaných dodávek pro ukrajinské nemocnice.

„Kvůli pokračujícím bojům je naše situace naprosto zoufalá. Nemáme dostatečné prostředky na to zajistit péči o naše pacienty. Zároveň jsem nuceni převzít péči o další tisíce pacientů, kteří do Záporoží utekli před válkou. Například nemocnice v Mariupolu je naprosto zdevastovaná a vybrakovaná,“ vysvětluje docent Mykola Khomitskyi z psychiatrické kliniky univerzitní nemocnice v Záporoží.

Záporožská psychiatrická klinika zajišťuje běžně péči o 600 lůžkových a 5000 ambulantních pacientů. Za současných okolností jsou tamní dodávky potřebného zdravotnického materiálu naprosto nedostatečné, a tak se obrátila se žádostí o pomoc do zahraničí a její žádost obdržela i Psychiatrická společnost ČLS JEP. Ta za přispění Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví pomohla ve spolupráci s Charitou Česká republika zajistit pro kliniku chybějící materiál a především léky. Vzhledem k enormnímu nárůstu těch, kteří do Záporoží utíkají před zuřícími boji a bombardováním, očekává klinika další nápor nových pacientů.

Jsme opravdu šťastní, že se ve spolupráci s Charitou podařilo zdravotnické vybavení a léky pro naše kolegy z kliniky v Záporoží zajistit. Zuřící válka bohužel dopadá nejhůře na ty nejzranitelnější, jako jsou děti, senioři, či právě pacienti s psychickými problémy. Ti stresovou zátěž snášejí ještě hůře než běžná populace a případný výpadek péče pro ně může mít velmi vážné následky,“ řekl psychiatr Petr Šilhán, člen Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Počet osob, které potřebují psychologickou a psychiatrickou podporu, přitom v důsledku konfliktu dramaticky stoupá.

Doprava zdravotnického materiálu pro psychiatrickou kliniku v Záporoží je již čtvrtou přímou zásilkou humanitární pomoci Charity pro Ukrajinu. V minulých dvou týdnech dodala Charita na Ukrajinu několik kamionů trvanlivých potravin, hygienických potřeb, elektrocentrál či spacáků a karimatek. Dodávky materiální pomoci včetně zdravotnických potřeb a léků bude Charita zajišťovat i nadále.

Kontakt pro média

Evžen Diviš, regionální manažer a zástupce vedoucího oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika
e-mail: evzen.divis@charita.cz
tel.: +420 731 646 991