Charita pomáhá na Ukrajině navzdory bojům
27. února 2022 Tiskové zprávy

Charita pomáhá na Ukrajině navzdory bojům

Bezpečnostní i humanitární situace na Ukrajině je kritická. Charita i přes probíhající boje pomáhá obyvatelům zasaženým válkou. Pomáhá vnitřně vysídleným lidem zajistit základní potřeby – vodu, jídlo, přístřeší - a poskytuje psychologickou pomoc. Charita Česká republika odeslala na Ukrajinu první část finanční pomoci a poskytuje asistenci Ukrajincům prchajícím do České republiky.

 „Dnes (sobota 26. února) je v Mariupolu docela klid. Je slyšet střelba, ale samotné město není pod palbou. Poskytujeme pomoc tady i v Záporoží, kam se část našich zaměstnanců přesunula. Potraviny, léky, voda i hygienické potřeby začínají docházet,“ řekl Rostyslav Spryniuk, ředitel Charity Mariupol.

Všech 36 lokálních kanceláří Charity i ty hlavní ve Lvově a Kyjevě zůstávají v provozu a zaměřují se na pomoc, která je v dané oblasti nejvíc potřeba. Potřeba pomoci je obrovská především na východě země a v Kyjevě. V místech, kde se zatím nebojuje, se připravují na příliv uprchlíků. Probíhá intenzivní příprava potravinové pomoci, hygienických balíčků, přístřeší i psychologické pomoci. V Záporoží vzniká provizorní městečko, kde najdou přístřeší a základní materiální pomoc prchající obyvatelé.

S našimi ukrajinskými kolegy jsme v kontaktu. V pátek jsme Charitě Ukrajina odeslali první část finanční pomoci, aby bylo možné zajistit lidem na místě základní potřeby. V pondělí proběhne školení krizové psychologické podpory pro pracovníky Charity Ukrajina, které povedou členové Hasičského záchranného sboru,“ prohlásil Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

Charita také podporuje ty, kteří z Ukrajiny kvůli zuřící válce začínají přicházet do České republiky. Naše ukrajinská infolinka poskytuje informace o možnostech ubytování a pomáhá s tlumočením. Množství telefonátů za poslední dny významně narostlo. Do Česka dorazili první autobusy žen a dětí z Ukrajiny, ve spolupráci s jednotlivými regionálními Charitami jim pomáháme najít ubytování a zajistit základní životní potřeby na nejbližší dobu.

V důsledku probíhajících bojů již z Ukrajiny odešlo podle odhadů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na 120 000 lidí, vnitřně vysídlených je nejméně 160 000 a jejich počet dramaticky poroste. Charita bude i nadále poskytovat těmto lidem humanitární pomoc.

Na podporu pomoci na Ukrajině vyhlásila Charita veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu. Přispívat je možné na sbírkový účet vedený u České spořitelny 55660022/0800, variabilní symbol 104. Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.

Kontakt pro média

Pomoc na Ukrajině:
Evžen Diviš, regionální manažer a zástupce vedoucího oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika
e-mail: evzen.divis@charita.cz
tel.: + 420 731 646 991  

Pomoc v České republice:
Klára Boumová, manažerka pro advokační činnost – oblast migrace – Charity Česká republika
e-mail: klara.boumova@charita.cz
tel.: 731 646 938