Charita posílá humanitární pomoc po železnici. Na Ukrajinu dorazily další elektrocentrály
17. března 2022 Tiskové zprávy

Charita posílá humanitární pomoc po železnici. Na Ukrajinu dorazily další elektrocentrály

Charita Česká republika vypravila v pořadí už třetí zásilku přímé humanitární pomoci na Ukrajinu. Ve spolupráci s Českými drahami a ČD Cargo zaslala vlakem 82 elektrocentrál a balené vody do pohraničního města Čop na Zakarpatí. Na místě si materiál převzala partnerská Charita Ukrajina. Generátory patří aktuálně mezi nejpalčivější potřeby na místě a pomáhají zajistit elektřinu pro miliony vysídlených obyvatel.

„Charita se na Ukrajině stará o statisíce lidí, které zasáhly boje a oni museli opustit své domovy, ale zůstali v zemi. Na mnoha místech zoufale chybí základní potřeby, ale i přístup k elektřině. Generátory jsou proto podle našich partnerů v současnosti velmi potřebné a pomohou zajistit elektřinu pro vysídlené obyvatele i pro ty, kteří jim pomáhají,“ říká k humanitární zásilce Evžen
Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

Elektrocentrály, které na Ukrajinu Charita Česká republika poslala, zamířily humanitárním vlakem do pohraničního města Čop na Zakarpatí. Tam si zásilku převzala partnerská Charita Ukrajina. Materiál převeze do Volyně, kde ho dále rozdělí podle potřeby mezi místní Charity. Kromě benzínových elektrocentrál o výkonu 3 kW je součástí zásilky i dieselová elektrocentrála o výkonu 30 kW, kterou lze využít k zajištění elektřiny ve veřejných budovách, jako jsou nemocnice nebo dočasné ubytování pro vysídlené obyvatele.

„Charita v současnosti poskytuje humanitární pomoc statisícům lidí na Ukrajině. Zajišťuje dočasné přístřeší pro uprchlíky, rozdává základní potraviny i hygienické potřeby. Zásoby ale místním organizacím rychle docházejí a nároky na pomoc razantně rostou,“ vysvětlil Evžen Diviš. Humanitární asistence je proto potřeba čím dál tím více. Charita Česká republika je v nepřetržitém kontaktu s partnerskou Charitou Ukrajina a na základě aktuálních potřeb zajišťuje další pomoc. Kromě elektrocentrál dorazily do ukrajinského Čopu také balené vody, které na pomoc darovala společnost Mattoni.

Doprava humanitární pomoci ve spolupráci s Českými drahami a ČD Cargo je v pořadí už třetí přímou zásilkou pomoci Charity na Ukrajinu. Pomoc při nakládce poskytla i společnost JLV, a.s. Minulý pátek vypravila Charita kamion se zdravotnickým materiálem, hygienickými potřebami a 47 benzínovými elektrocentrálami, které mimo jiné pomáhaly už v loňském roce po ničivém tornádu na jižní Moravě. Už dříve Charita zaslala do Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny dva kamiony s trvanlivými potravinami a hygienickými potřebami.

Kontakt pro média

Lenka Pipková, editor zahraničních témat Charity Česká republiky
email: lenka.pipkova@charita.cz
tel.: +420 605 879 545