Charita se připojuje k výzvě vládě k zabezpečení humanitární pomoci Gaze a dosažení dohody o příměří
8. března 2024 Aktuality

Charita se připojuje k výzvě vládě k zabezpečení humanitární pomoci Gaze a dosažení dohody o příměří

Situace obyvatel Pásma Gazy je katastrofální. Na 2,2 milionu obyvatel je na pokraji hladomoru. Přes 85 % obyvatel muselo opustit svoje domovy a přežívá v nelidských podmínkách. Chybí i ty nejzákladnější potřeby. Hrozící izraelská pozemní operace v Rafáh by měla nepředstavitelné důsledky. Charita Česká republika se připojuje k výzvě vládě ČR, aby využila veškeré své možnosti a zasadila se o bezodkladné řešení humanitární krize i dosažení příměří.

Současná situace

Vojenské operace v Gaze mají na její obyvatele tragický dopad. V jednom ze světově nejhustěji osídleném pásu země, kde není žádné bezpečné místo a odkud navíc není kam utéct do bezpečí, bylo od počátku října zabito přes 30 tisíc lidí, více než 72 tisíc jich utrpělo zranění.  Drtivá většina z 2,3 milionu tamních obyvatel musela opustit svoje domovy, mnozí z nich opakovaně. Na 1,5 milionu z nich se tísní v Rafáh, malé kapse na jihu Pásma Gazy, kde před 7. říjnem žilo jen 300 tisíc obyvatel.

darovat na pomoc civilistům v gaze

Lidé přežívají v provizorních přístřeších, nedostává se jim ani těch nejzákladnějších potřeba, jako jsou pitná voda, potraviny, bezpečné přístřeší či zdravotní péče. Masivně se šíří nemoci, lidé umírají na běžně léčitelné nemoci i v důsledku hladu a dehydratace. Dodávky humanitární pomoci jsou naprosto nedostatečné. Například v únoru umožnily  izraelské úřady v přístup pouze šesti z plánovaných 24 humanitárních misí do oblasti na sever od Wadi Gaza. Aby bylo možné zajistit dostatečnou humanitární pomoc, je naprosto nezbytné dosáhnout co nejdříve příměří.

Pohřeb lidí, kteří zemřeli při zásahu kostela sv. Porfyria v Gaze

Postoj České republiky

Signatáři výzvy včetně Charity Česká republika oceňují vůli českých představitelů brát v potaz humanitární principy mezinárodního práva. Stejně i to, že se Česká republika spolu se všemi státy EU kromě Maďarska připojila k požadavku okamžité humanitární pauzy, která by vedla k udržitelnému příměří, k bezpodmínečnému propuštění rukojmí a k poskytnutí humanitární pomoci, a že již neblokuje sankce proti extremistickým izraelským osadníkům.

Zároveň si cení finanční pomoci 5 milionů korun, kterou naše vláda poskytla na humanitární pomoc v Gaze. Nicméně se domnívají, že vzhledem k tomu, že obnova zničené Gazy potrvá roky, je taková pomoc nedostatečná, a žádají, aby se naše vláda větší měrou připojila k mezinárodní pomoci.

připojit se k výzvě

Konkrétní požadavky výzvy

Ve světle hrozby humanitární katastrofy - hladomoru, absence lékařské péče a nemožnosti doručovat humanitární pomoc kvůli pokračujícím bojům v celém Pásmu Gazy, vyzývají signatáři vládu ČR k neprodleným a konkrétním krokům. Nestačí jen vyjadřovat záměry, ale je třeba okamžitě jednat a hledat cesty jak nutnou pomoc strádajícím civilistům poskytnout. Volají proto po tom, aby česká vláda a diplomacie:

  1. využila ve spolupráci s EU a USA všechny veřejné a neveřejné kontakty k tlaku na izraelskou vládu k uzavření příměří a dohody s arabskými státy pro ukončení bojů, návrat rukojmí a zajištění masové humanitární pomoci,
  2. zahrnula pomoc do Gazy do dlouhodobých zahraničních humanitárních a rozvojových strategií České republiky, začala neprodleně uskutečňovat deklarované urgentní humanitární cíle a využila tak dobré vztahy s Izraelem pro zajištění její dopravy potřebným. (Palestinská území nebyla zahrnuta mezi cílové země pro pravidelné humanitární výzvy vyhlášené loni v prosinci a české neziskové organizace tak letos nemohly podat návrhy na pomoc Gaze),
  3. aktivně hledala další způsoby humanitární pomoci, např. podpořila technicky a materiálně Jordánsko a jeho program vysílání pomoci vzdušnou cestou, tzv. „air drops“, do severní Gazy; využila přítomnost partnerů českých humanitárních organizací a přijala po vzoru Vatikánu zraněné děti na léčení v České republice,
  4. podpořila uspořádání veřejného slyšení v poslanecké sněmovně ČR na téma izraelsko- palestinského konfliktu o jeho historických, mezinárodně právních a lidskoprávních aspektech a o současné závažné eskalaci, s cílem omezit nebezpečnou společenskou polarizaci, předcházet dehumanizujícím, antisemitským a anti-arabským projevům a uznat legitimní obavy našich židovských a arabských spoluobčanů o přežití a bezpečnost jejich blízkých.

Humanitární pomoc a diplomatické řešení současného stavu jsou více než naléhavé. Každým dnem narůstá počet zabitých a raněných včetně dětí, civilistů umírajících na hladomor, válečná zranění i banální nemoci, na které v Gaze nejsou léky. Je třeba přijmout i náš díl odpovědnosti za předcházení dalším obětem humanitární katastrofy, ať už z lidské solidarity s trpícími Palestinci nebo z přátelství s Izraelem.

Celé znění výzvy