Zmizel život, lidská důstojnost i lidskost, zbylo jen nepopsatelné utrpení, říká o válce v Gaze Palestinka Marcel
16. února 2024 Aktuality

Zmizel život, lidská důstojnost i lidskost, zbylo jen nepopsatelné utrpení, říká o válce v Gaze Palestinka Marcel

Tragická eskalace války mezi Hamásem a Izraelem probíhá již pátý měsíc. Zanechává za sebou nepopsatelnou míru destrukce a utrpení především v Gaze. Humanitární situace na místě je katastrofální. Více než dva miliony lidí, z nichž polovinu tvoří děti, živoří v nelidských podmínkách bez dostatečného přístupu k pitné vodě, jídlu, přístřeší či zdravotní péči.

Snaha přežít v nelidských podmínkách

 Tahle válka mě připravila o domov, ztratila jsem v ní dvanáct příbuzných,“ říká o současné situaci Marcel Jildeh ze Západního břehu Jordánu. Rodinu má ale v Gaze. „Zmizel život, lidská důstojnost i lidskost. Nikdo netrpí tolik, jako oni,“ říká těžce Marcel. Od brutálního útoku bojovníků z Hamásu ze 7. října přišlo o život více než 30 000 lidí, drtivá většina z nich právě v Gaze. Dalších nejméně 70 000 jich utrpělo zranění.

Darovat na pomoc civilistům v Gaze

Pokračující vojenské operace vyhnaly z domovů na 1,9 milionu obyvatel Gazy, to je 85 % veškeré populace. Polovinu z nich přitom tvoří děti. Tito lidé ale nemají kam se ukrýt do bezpečí. Řada rodin navíc musela utíkat opakovaně. To spolu s omezenými dodávkami humanitární pomoci způsobilo v Gaze humanitární katastrofu. Lidé nemají přístup k ani základním potřebám, jako jsou pitná voda, potraviny, sanitární zařízení či zdravotní péče. Na 2,2 milionu obyvatel je ohroženo hladomorem.

Následky bombardování Gaza - foto Charita Jeruzalém

Situace se navíc dál dramaticky zhoršuje. V celé Gaze jsou nadále hlášeny škody na civilní infrastruktuře, včetně obytných budov, škol či nemocnic. Na 60 % domovů je zničených. Útoky pokračují po celém území Pásma Gazy včetně dosud relativně bezpečné oblasti Rafáh na jihu Pásma. Výzvy k odchodu do „bezpečí“ vyslyšel i náš kolega Amal (jméno bylo z bezpečnostních důvodů změněno) z Charity Jeruzalém. Teď je ale naživu jen zázrakem.

Nikde není bezpečno

Amal i se svojí rodinou musel opustit svůj domov na severu Gazy hned po začátku války. Útočiště našli u známých v údajně „bezpečném“ Chán Júnisu. Na dva měsíce se tísnili s další téměř šedesátkou lidí v domě určeném pro násobně méně obyvatel. Těsně před Vánoci ale jejich dům zasáhlo bombardování a zřítil se na svoje obyvatele. Amala se podařilo vytáhnout zpod sutin jako zázrakem živého. Jeho bratr však přišel v důsledku útoku o nohu a celá rodina o přístřeší.

Lidé našli útočiště v bezpečí kostela, ten ale zasáhla bomba,“ popisuje Marcel útok na pravoslavný kostel, při kterém zahynula i naše kolegyně z Charity Jeruzalém. „Římskokatolický kostel zasáhli ostřelovači a dvě ženy při zásahu zemřely. S lidmi v Gaze se navíc často nemůžeme kvůli chybějícímu signálu vůbec spojit, abychom se ujistili, že jsou v pořádku,“ dodává s obavou v hlase.

Přes milion lidí se nyní tísní bez adekvátního zázemí v Rafáh. Pozemní vojenská operace ale nyní hrozí zasáhnout i tuto poslední kapsu na jihu, kam byli obyvatelé zatlačeni a odkud nemají kam utéct. Humanitární situace na místě je již nyní katastrofální a další násilnosti by zřejmě vedly k naprostému kolapsu. Charita proto opakovaně vyzývá k okamžitému příměří, k neomezenému přístupu humanitární pomoci pro civilisty v souladu s mezinárodním humanitárním právem. Charita rovněž vyzývá k okamžitému propuštění všech rukojmích a svévolně zadržovaných.

Charita pomáhá přímo na místě

Navzdory katastrofálním podmínkám pomáhá na místě i naše partnerská organizace Charita Jeruzalém. Ta v Gaze působí dlouhodobě, má na místě stovku zaměstnanců, kteří se věnují především zajišťování zdravotní péče, a vlastní kliniku. Ta je ale bohužel v důsledku bojů mimo provoz, nicméně je naplánovaná její obnova, jakmile to situace dovolí.

Zajišťování zdravotní péče v Gaze - foto Charita jeruzalém

Naši stateční kolegové ale neváhali a zapojili se do poskytování pomoci civilistům v Gaze navzdory složité situaci. V kostelích na severu Gazy zřídili provizorní kliniky, aby se mohli postarat o nemocné a raněné. Zároveň se tato místa stala centry zajišťování základních humanitárních potřeb a také dočasného přístřeší. Přechodná charitní zdravotní střediska následně začala operovat i na jihu Pásma Gazy. Charita Jeruzalém se tak i nadále podílí na zajišťování tolik potřebné zdravotní péče v Gaze, na léků i základní humanitární pomoci pro ty, kteří museli opustit svoje domovy. Bez přerušení také pokračuje poskytování psychologické podpory.

Současná válka v Gaze má dramatický dopad i na situaci na Západním břehu Jordánu. Uzavírky a blokády palestinských měst stejně tak jako absence turistů a poutníků znamenají pro tamní obyvatele katastrofu. Lidé totiž přišli o hlavní zdroj svých příjmů a možnost se i nadále uživit.

Děkujeme všem, kteří s námi civilistům v Gaze pomáhají.

 

Darovat na pomoc civilistům v Gaze