Vyberte dárek a my Vám darovací certifikát zašleme e-mailem.
Všechny dary
Jak Smyslupný dar pomáhá
Vyhlášenou iráckou zahradnicí
Založit si vlastní živnost není pro ženy v Iráku vůbec snadné. Obzvlášť pak ne v konzervativním regionu Anbár, odkud pochází i maminka tří dětí Tasneem. Od dětství měla ráda rostliny a napadlo ji, že by je mohla zkusit prodávat. Tasneem se zúčastnila kurzu podnikatelských dovedností a získala malý příspěvek na rozjezd svého podnikání.
Dnes provozuje úspěšné zahradnictví a zákazníci k ní jezdí zdaleka. „Učím se z videí na internetu, jak se o rostliny starat a jak je rozmnožovat a pěstovat. Do chodu zahradnictví se zapojil i můj muž,” říká hrdě. Tasneem také školí další dívky, jak pěstovat rostliny, aby si mohly samy založit vlastní obdobnou živnost. „Můj život se úplně změnil. Získala jsem sebevědomí a cítím se svobodněji,” dodává.
Z uprchlice lékárnicí
Bezmála sto tisíc uprchlíků našlo útočiště v Zambii. Drtivá většina z nich utekla před válkou a násilím v okolních zemích. Stejně tak i Franceska (jméno je kvůli bezpečnosti změněno) a její rodina, kteří přišli do země v roce 1993. Získat vzdělání není pro uprchlíky v Zambii kvůli nerovným podmínkám a vysokým nákladům snadné, proto Charita podporuje studenty vysokých škol stipendii.
Podpořila i Francescu, která tak mohla vystudovat a stát se lékárnicí. V současnosti pracuje v lékárně dvě hodiny cesty z Lusaky, kde žije, a sní o tom, že si založí vlastní živnost a sama bude moci nabídnout pracovní místa. „Jednou si chci otevřít vlastní lékárnu. A pokud se mi bude dařit, třeba ji potom rozšířit ve zdravotní středisko,“ říká sebevědomě Francesca.
Lékařská péče díky telemedicíně
Moldavské zdravotnictví se potýká se stárnoucí populací i významným nedostatkem personálu. To komplikuje život i paní Marii, která žije v malé vesnici 45 kilometrů daleko od nejbližšího zdravotního střediska. Cesta za lékařem je tak pro ni časově i finančně nákladná. Jedno z řešení představuje telemedicína.
Telemedicína, která zajišťuje zdravotní péči na dálku bez nutnosti docházet do ordinace lékaře. Díky telemedicíně získala Maria odpovídající zdravotní péči, aniž by musela cestovat desítky kilometrů do nejbližšího zdravotního střediska.
Farmařit změně klimatu navzdory
Změna klimatu přinesla do Zambie obrovské sucho. Tamní farmáři nejsou schopni měnícímu se podnebí odolávat, a tak přicházejí o jediný zdroj obživy. Stejně jako pan Nosiku. „O změně klimatu jsem neměl žádné znalosti, nevěděl jsem, jak a jaké plodiny pěstovat, když je sucho,“ říká tento vedoucí farmář.
Charita zajišťuje pěstitelům, jako je pan Nosiku, speciální školení, která jim pomáhají změně klimatu odolávat. Naučí se, jaké plodiny dokáží odolat suchu a lze je pěstovat i v měnícím se klimatu či jak efektivně hospodařit s vodou. Charita také poskytuje farmářům suchu odolné osivo, aby se dokázali i nadále uživit.
Samoživitelka hrdou majitelkou restaurace
Být samoživitelkou není snadné, tím spíše v zemi, jako je Irák. Maysun je ale bojovnice. Než ji ISIS vyhnal z rodného města, pekla doma a prodávala tradiční irácké zákusky. I tak příjem na uživení rodiny nestačil. Díky naší pomoci je dnes hrdou majitelkou prosperující restaurace a zaměstnává dva lidi.
Maysun od nás získala kurz podnikatelských dovedností a drobný grant. „Mohla jsem tak nakoupit potřebné vybavení a otevřít si malou restauraci,“ pochvaluje si Maysun. Restaurace dnes živí nejen její rodinu, ale také rodinu jejího syna, který v bistru také pracuje. „Dokonce jsme mohli najmout dalšího kuchaře a prodloužit otevírací dobu,“ těší se z toho, jak její byznys prosperuje.