Cílem naší rozvojové spolupráce je pomoci zranitelným lidem, aby si obstarali zdroj živobytí a dokázali se sami postavit na vlastní nohy. Zaměřujeme se také na oblast zdravotnictví a sociálních věcí, v rámci které pracujeme na systémových změnách. Velkou pozornost věnujeme i ochraně životního prostředí a trvalé udržitelnosti.
V projektech zaměřených na rozvoj klademe důraz na to, aby byl dopad naší pomoci co největší a dlouhodobý. Zároveň vždy bereme v potaz místní poměry a kontext, podle nichž projekty připravujeme. Do přípravy i práce na samotných projektech zapojujeme v co největší míře také místní obyvatele, které v dané zemi podporujeme.
Budování zdrojů obživy
Zajistit si zdroj obživy a schopnost postarat se sami o sebe patří mezi základní požadavky pro důstojný život. Proto je obnova a budování zdrojů obživy jednou z priorit naší rozvojové spolupráce.
Pomáháme tak například v Iráku místním, kteří se po mnohaletém ozbrojeném konfliktu vracejí do svých domovů, aby mohli znovu nastartovat své živobytí nebo získat novou práci, a zaopatřit tak sebe i své rodiny.
V Gruzii vytváříme nová pracovní místa v méně rozvinutých horských regionech a podporujeme lokální podniky. V Zambii poskytujeme podporu uprchlíkům, usnadňujeme jim přístup ke vzdělání a pomáháme jim zajistit trvale udržitelné zdroje obživy.
Zdravotní a sociální služby
Zdravotnictví a sociální služby jsou jedním ze zásadních pilířů naší práce. V rozvojových zemích jsou tyto oblasti často nedostatečné, ať už kvůli chudobě anebo nedostatku odborníků.
Dlouhodobě pomáháme zlepšit kvalitu zdravotní péče v Gruzii. V zemi pracujeme na systémových změnách v úzké spolupráci s místním Ministerstvem zdravotnictví. Rozšiřujeme dostupnost a kvalitu péče pro děti s poruchou autistického spektra. Zlepšujeme také dostupnost screeningu rakoviny a zapojili jsme se i do boje proti pandemii covidu-19.
Zdravotní a sociální péči zlepšujeme také v Moldavsku, kde jsme otevřeli už 10 center domácí péče. Stejně jako v Gruzii, i v Moldavsku úzce spolupracujeme s místním Ministerstvem zdravotnictví na legislativních změnách.
V Kambodži jsme zlepšovali kapacitu nemocnic, které se věnují péči o matku a dítě.
Zemědělství a rozvoj venkova
Venkov hraje v rozvojových zemích velmi důležitou roli, jelikož místní často závisí na příjmech ze zemědělství. Zároveň bývá problémem masová migrace. Zaměřujeme se proto na rozvoj venkova, a tím i zabránění odchodu obyvatel z rodných oblastí za prací do větších měst.
V Iráku podporujeme farmáře, kterým poskytujeme osivo i nástroje, aby mohli znovu obnovit své hospodářství. V Zambii pracujeme s drobnými pěstiteli na zvýšení výnosnosti jejich produkce, využíváme zemědělské inovace a efektivní metody hospodaření. V Gruzii se zaměřujeme na rozvoj horského regionu Adžárie na západě země.
Ochrana životního prostředí a udržitelné nakládání s přírodními zdroji
Změna klimatu má už nyní významný vliv na náš každodenní život. Komunity, se kterými pracujeme, jsou nicméně zhoršeným stavem životního prostředí zasažené mnohem silněji. Při přípravě a práci na nových projektech proto klademe velký důraz na ochranu životního prostředí. Vycházíme z řady opatření, pomocí kterých prosazujeme větší environmentální udržitelnost naší práce.
Zároveň pracujeme na konkrétních projektech v oblasti životního prostředí. Například v Mongolsku se věnujeme zpracování a recyklaci stavebního materiálu a plastů, v Gruzii podporujeme odpovědné nakládání s odpady.