Bez podpory Charity bych nevystudovala. Dnes je ze mě lékařka, říká mladá uprchlice Sigiro
23. ledna 2023 Aktuality

Bez podpory Charity bych nevystudovala. Dnes je ze mě lékařka, říká mladá uprchlice Sigiro

Před vstupem do velké nemocnice v hlavním městě Zambie Lusace je rušno. Přijíždějící návštěvníci se snaží najít parkovací místo a troubí na tvořící se kolonu. U vchodu pouliční prodavači nabízejí trsy banánů nebo třeba smažené brambory. Na plastových židličkách u jednoho z provizorních bister sedí pár zaměstnanců nemocnice, kteří si sem odběhli na polední pauzu zahnat hlad. Uvnitř velké nemocnice, na klinice dětské chirurgie, je ale klid.

Sen o studiu

Oproti venkovnímu ruchu, typickému pro tří a půl milionovou zambijskou metropoli, je to jako bychom se ocitli v odhlučněné místnosti. Jediné zvuky vycházejí z pípajících přístrojů na lůžkovém oddělení a zpoza recepce, za kterou si pološeptem povídají dvě zdravotní sestry. O trochu hlasitěji zdraví přicházející doktorku, usměvavou Sigiro, za kterou jsme se sem vydali i my.

„Odmala jsem snila o tom, že ze mě bude lékařka. Moje rodina si ale školu nemohla dovolit,“ začíná mladá doktorka vyprávět svůj příběh. Sigiro je původem ze Rwandy, odkud její rodiče utekli před násilím. Sigiro se narodila v Demokratické republice Kongo, když byla její rodina stále na útěku. Bezpečné útočiště našli v Zambii.

V Zambii žije momentálně na 105 tisíc uprchlíků, většinou ze zemí jako Demokratická republika Kongo, Angola, Burundi či Rwanda. Jejich počet se od roku 2016 téměř zdvojnásobil. Ačkoli je v Zambii pro uprchlíky bezpečno, kvůli vládním omezením, která nařizují přednostní zaměstnávání Zambijců, je pro ně těžké najít si práci. Rodičům Sigiro se přesto podařilo našetřit dostatek peněz, aby mohli poslat svou dceru do školy. Jenže ani to nestačilo.

Doktorka Sigiro

„První tři roky studia mě rodiče podporovali. Obětovali pro to téměř všechno, jenže po třech letech neměli peníze na to, abych mohla ve studiu pokračovat. Myslela jsem, že budu muset se studiem skončit a medicínu opustit. V tu chvíli mi přišla na pomoc Charita Česká republika,“ popisuje mladá lékařka. „Charita mi zaplatila školné a přispívala mi na dopravu, ubytování, jídlo i pořízení učebnic. Bez této podpory bych nemohla ve studiu pokračovat a moc si pomoci Charity vážím,“ pokračuje Sigiro.

Ze svého platu chci financovat studium mladších sourozenců

Na lavičce uprostřed jednoho z vnitrobloků nemocnice, kde s mladou lékařkou sedíme, je podobný klid jako na oddělení, které jsme před chvílí navštívili. Hluk ulice sem nedoléhá. Na otázku, zda se jí v této nemocnici líbí, odpovídá Sigiro, že ano. V současnosti si jako začínající doktorka plní povinné stáže a pomalu přemýšlí, jakou specializaci si zvolí.

„Myslela jsem si, že budu chtít zůstat na pediatrii, protože mám ráda děti. Je tady ale vysoká úmrtnost a to psychicky nezvládám. Pravděpodobně si proto zvolím chirurgii,“ přemítá Sigiro.

„Sigiro je neskutečně nadaná žena, i během studia excelovala a tady v nemocnici si ji všichni pochvalují,“ říká o mladé lékařce naše kolegyně Deborah, která v Charitě v Zambii koordinuje stipendijní programy pro uprchlíky. Její slova potvrzuje odpověď Sigiro, když se jí zeptáme, zda bylo studium medicíny náročné. „Ani ne,“ usmívá se skromně nadějná doktorka.

. V současnosti si jako začínající doktorka plní povinné stáže a pomalu přemýšlí, jakou specializaci si zvolí

A jaké má Sigiro plány do budoucna? „Nejprve chci z mého platu zajistit mé rodiče, protože toho obětovali tolik, abych mohla vystudovat. Chci jim pomoci s financováním studií mých mladších sourozenců,“ prozrazuje lékařka. „A také si chci splnit svůj sen a být úspěšná v medicíně,“ uzavírá Sigiro.

Jak podporuje Charita uprchlíky v Zambii ve studiu

Charita Česká republika v Zambii společně s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dlouhodobě podporuje studenty z řad uprchlíků, aby mohli vystudovat vysokou školu. Stipendia nám umožňuje pokrýt i spolupráce s univerzitou Cavendish v Lusace. V loňském roce získalo stipendia pro studium na Cavendish University 193 uprchlíků. Charita Česká republika dále spolupracuje s institucemi University of Zambia, LAMU - Lusaka Apex Medical University, Mulungushi University, The Copperbelt University, Zambia Christian University, Eden University, Senanga College of Nursing & Midwifery, ZAMISE, and Levy Mwanawasa Medical University.

Uprchlíkům zprostředkováváme školné také přes stipendijní program DAFI, což je akronym pro německý název Německé akademické iniciativy Alberta Einsteina pro uprchlíky (Albert Einstein German Refugee Academic Initiative). Stipendijní program DAFI umožňuje kvalifikovaným uprchlíkům a navrátivším se studentům možnost přihlásit se do bakalářského studia v zemi jejich pobytu. Společně s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zaštiťujeme v Zambii DAFI program a podporujeme zranitelné uprchlíky, aby mohli pokračovat v cestě za univerzitním vzděláním.