7 způsobů, jak pomáhá Charita uprchlíkům, aby se postavili na vlastní nohy
13. června 2023 Aktuality

7 způsobů, jak pomáhá Charita uprchlíkům, aby se postavili na vlastní nohy

Uprchlíci nejsou navzdory předsudkům lidé, kteří čekají s nataženou rukou na pomoc. Naopak, chtějí studovat, pracovat a zejména být soběstačnými. V nové zemi, daleko od domova a v neznámém prostředí, je ale pro ně obtížné soběstačnosti dosáhnout. Přitom stačí pomocná ruka na začátku, aby se uprchlíci dokázali znovu postavit na vlastní nohy. Tuto pomocnou ruku jim podává i Charita Česká republika. Jak naše pomoc vypadá?

KDE DOMOV MŮJ: PŘÍBĚHY UprCHLÍKŮ

1) Podpora vzdělávání - stipendia pro uprchlíky

„Naše jediná šance je ve vzdělání, říká uprchlice Francesca, která žije v Zambii. Díky Charitě získala stipendium, aby mohla vystudovat farmacii. Dnes je spokojenou lékárnicí a sní o vlastní lékárně. Vzdělání otevírá uprchlíkům dveře k lepší budoucnosti. Bez financí a podpory je ale pro ně téměř nemožné začít studovat. Charita proto podporuje uprchlíky v Zambii, aby mohli vystudovat vysokou školu a dokázali být soběstačnými. Studentům poskytujeme stipendia prostřednictvím stipendijního programu DAFI, který zaštiťuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Uprchlíkům hradíme také ubytování a další nezbytné výdaje, aby během studia nestrádali.

„Získat vzdělání všechno změní, dodává Francesca spokojeně.

2) Školení obchodních dovedností

Iráčané, kteří se po válce se samozvaným Islámským státem vrací do svých domovů, se často potýkají s nezaměstnaností. Živnostníci touží vrátit se k vlastnímu podnikání, kterému se věnovali před válkou. Chybí jim ale finance a často i znalosti, jak živnosti znovu rozjet. Pomáhá jim v tom Charita.

kuchařka Maysun

Navrátilcům poskytujeme školení obchodních dovedností, na kterých se učí, jak odhadnout poptávku a vytvořit vlastní podnikatelský plán, rozpočet a celkovou obchodní strategii. Účastníkům kurzu poskytujeme finanční podporu, aby mohli rozjet vlastní podnikání. Tak jako kuchařka Maysun, která se po válce s Islámským státem vrátila do rodného města. Svůj domov ale našla vykradený, pryč bylo i vybavení pro její obživu. Díky pomoci Charity se zúčastnila kurzu obchodních dovedností a z drobného grantu nakoupila vybavení do své restaurace, kterou společně se synem otevřela. Dnes je její restaurace vyhledávaným podnikem, kde údajně vaří tu nejlepší pachu (tradiční irácký vývar z jehněčího masa, na kterém si Iráčani rádi pochutnávají v noci).

3) Vyučení se řemeslu

Představte si, že jste v cizí zemi, do které vaše rodina utekla před násilím v rodné zemi. Není vám ani dvacet let, máte status uprchlíka, a tak vás nikdo nezaměstná. Pak ale dostanete šanci vyučit se řemeslu a rázem se vám otevřou dříve netušené možnosti. Právě to se přihodilo mladé uprchlici Esther, původem z Demokratické republiky Kongo. Esther se díky podpoře Charity zúčastnila šestiměsíčního kurzu a vyučila se na švadlenu. Za drobný finanční příspěvek, který od nás získala, si pak pořídila šicí stroj a látky. „Šiju šaty pro ženy z okolí a z toho, co vydělám, pomáhám zaopatřit naši rodinu,“ říká nesměle Esther. Její malá živnost znamená pro rodinu velkou pomoc.  

Ačkoli jsou uprchlíci v Zambii v bezpečí, je pro ně obtížné najít si práci. Řešením je založit si vlastní živnost. Bez vzdělání a bez financí jde ale o těžký úkol. Charita podporuje uprchlíky, jako je Esther, aby se vyučili řemeslu a dokázali vést vlastní malé podniky a stát se soběstačnými.

švadlena Esther

4) Okamžitá finanční pomoc

Lidé, kteří utekli před válkou, si často sbalili jen pár věcí. Na nových místech si proto potřebují zajistit základní potřeby. Uprchlíkům a vnitřně vysídleným poskytujeme okamžitou finanční pomoc, aby si nakoupili, co sami potřebují. Díky finanční pomoci si dokážou stanovit vlastní rozpočet a vyhnout se problémům v budoucnu. Možnost rozvrhnout si vlastní finanční rozpočet je pro mnohé uprchlíky prvním krokem k návratu do normálního života.

„Díky peněžní pomoci se cítím jistější a svobodnější. Nejsem takovou přítěží pro zdejší rodinu, která nám nabídla ubytování,vysvětluje 23letá Aurica, která utekla společně s dětmi z Ukrajiny do bezpečí sousedního Moldavska, kde jí poskytla pomoc Charita Česká republika.

5) Podpora organizací občanské společnosti

V Sýrii je vůbec největší počet vnitřně vysídlených obyvatel na celém světě. Nejhorší je situace na severozápadě země, kam uteklo před boji obrovské množství lidí. Ti jsou často vysídlení už po několikáté. Jejich situaci ještě zhoršilo ničivé zemětřesení z února letošního roku. Právě na severozápadě země pomáhá Charita Česká republika a podporuje tamní organizace občanské společnosti.

Syrské nevládní organizace jsou nepostradatelné při poskytování podpory vnitřně vysídleným lidem i hostitelským komunitám. Chtějí se zapojit do obnovy své země, často jim ale chybí potřebné know-how pro práci v humanitárním a rozvojovém sektoru a prostředky pro efektivní pomoc. V těchto oblastech pomáhá syrským organizacím Charita Česká republika ve spolupráci s partnerskou organizací Violet. Podařilo se nám vytvořit síť dobrovolníků z nevládních organizací, která se osvědčila i při pomoci po zemětřesení. Díky získaným dovednostem se 62 organizací zapojilo do okamžité pomoci lidem zasaženým zemětřesením v Sýrii. V Sýrii jsme v rámci rozvoje země podpořili také mladé Syřany, aby si založili vlastní živnost, a obstarali si tak obživu v zemi, kde je pracovních příležitostí poskrovnu.

6) Důstojné přístřeší

Ačkoli válka s Islámským státem v Iráku skončila, v zemi stále zůstává na 1,2 milionu vnitřně vysídlených lidí. Tedy lidí, kteří museli opustit své domovy a uchýlili se do bezpečí na jiná místa v zemi. Tito lidé se stále nemohou vrátit do svých rodných měst, brání jim v tom nejistota, nedostatek příležitostí k obživě a zničené nebo poškozené obydlí. Vnitřně vysídleným lidem v iráckém Kurdistánu pomáháme zajistit důstojnější přístřeší. Distribuujeme materiály na opravu a úpravy přístřešků a stavíme latríny.

V Sýrii je vůbec největší počet vnitřně vysídlených obyvatel na celém světě

Důstojné bydlení pomáháme zajistit i lidem na Ukrajině, které válka vyhnala na relativně bezpečný západ země. V Mukačevu jsme postavili modulární domky, aby lidé, kteří přežívali v hromadných ubytovacích zařízeních po desítkách až stovkách osob, mohli žít důstojně.

Do jednoho z modulárních domků se nedávno přestěhovala Krystina se synem Davidem a svými rodiči. „Jsme nadšení! Je to jako mít vlastní byt. Oproti internátu je to obrovský rozdíl. A konečně mám zase vlastní kuchyň,“ raduje se Krystina.

7) Okamžitá humanitární pomoc

Válka na Ukrajině ukázala, že pro uprchlíky a nuceně vysídlené je okamžitá humanitární pomoc nadále zásadní. Charita Česká republika začala okamžitě pomáhat na Ukrajině i uprchlíkům v sousedním Moldavsku. Jsme připraveni pomáhat v případě konfliktů i přírodních katastrof. Při poskytování humanitární pomoci se zároveň zaměřujeme na identifikování potřeb, které budou důležité z dlouhodobého horizontu. Bezprostřední pomocí naše podpora nekončí. Zaměřujeme se na to, jak pomoci lidem k trvalému řešení jejich situace. Ať už jde o zajištění důstojného přístřeší, pomoc v obnově živnosti či podpora při studiu.

Věříme, že stačí i jen malá pomoc na začátku, aby uprchlíci vzali život znovu do vlastních rukou. Lidem, kteří přišli o domov, můžeme pomáhat i díky našim štědrým dárcům. Pomáhejte s námi těm, kteří to opravdu potřebují. Děkujeme každému, kdo se rozhodne pomoci.

DARUJTE

Uprchlíkům, vnitřně vysídleným lidem i těm, kteří se po válečném konfliktu vrací domů, pomáháme díky finanční podpoře od České biskupské konference, České rozvojové agentury, Evropské komise, Generálního ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci,  Charity Francie, Charity Lucembursko, Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Programu OSN pro lidská sídla, Rozvojové agentury Irska, Rozvojovému programu OSN, Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních otázek, Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Velvyslanectví USA v Zambii, a díky českým dárcům, kteří přispěli do sbírek Charity Česká republika na pomoc v zahraničí.

Podívejte se na další inspirativní příběhy uprchlíků, kteří se díky pomoci Charity dokázali postavit na vlastní nohy. Prohlédněte si virtuální výstavu k příležitosti Světového dne uprchlíků nazvanou "Kde domov můj".