Finanční gramotnost v uprchlické osadě. Jak se uprchlíci v Zambii učí spořit a investovat
6. dubna 2023 Aktuality

Finanční gramotnost v uprchlické osadě. Jak se uprchlíci v Zambii učí spořit a investovat

Finanční gramotnost, spoření, investice. Tyto pojmy si s uprchlickou osadou nejspíše nespojíte. Přesto právě v uprchlické osadě Meheba v Zambii se uprchlíci učí, co to znamená finanční svoboda a jak jí mohou dosáhnout i díky pár drobným za měsíc. Pomáhá jim v tom Charita Česká republika. 

Spořicí skupina Tesa Tumbi

Ruth Njamba žije v uprchlické osadě Meheba v Zambii. Patří mezi 31 členů spořicí skupiny Tesa Tumbi, kterou v červnu roku 2021 pomohla založit Charita Česká republika. Ruth se na školení Charity naučila finanční gramotnosti a dozvěděla se, jak hospodařit s penězi, aby si něco našetřila, a dokázala tak zaopatřit sebe i své nejbližší. „V naší skupině spoří každý z nás 50 zambijských kwacha (asi 51 Kč) za měsíc, a to po dobu šesti měsíců. Naspořené peníze jsem investovala do svého malého podnikání a část peněz jsem použila na to, abych mohla spořit dál,“ popisuje Ruth.

Uprchlíci v osadě nemají moc možností, jak najít práci. Vydělávají si proto zejména drobným farmařením anebo zakládáním malých živností, jako jsou třeba stánky s potravinami nebo krejčovské dílny. Aby mohli ve svém podnikání pokračovat, potřebují finance. Charita Česká republika představuje uprchlíkům v Zambii způsoby, jak mohou i s málem našetřit na rozvoj svých živností či hospodářství.

Maureen Kameya

Uprchlíci navíc často netuší, jak své finance spravovat nebo jak čelit finančním problémům. Jednou z cest, jak tyto vědomosti mohou získat, je stát se členy takzvané spořicí skupiny. Právě tyto skupinky představuje uprchlíkům v Zambii Charita Česká republika společně s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Spořicí skupiny sdružují členy komunity, aby společně spořili peníze a mohli si vzít půjčku s nízkým úrokem a koupit si, co potřebují. Uprchlíci totiž jinak nemají téměř žádnou šanci dosáhnout na klasické bankovní služby.

Výhody členství ve spořicí skupině Tesa Tumbi si pochvaluje i Maureen Kameya. „Charita Česká republika nás naučila, jak hospodařit s penězi a navíc nás podpořila částkou 10 tisíc zambijských kwacha (10 300 Kč), abychom si mohli půjčit na rozvoj našich živností,“ popisuje Maureen.

Také Beauty Musulo, další členka spořicí skupiny, si váží možnosti spořit a půjčovat peníze. „Z naspořených peněz jsem pořídila školní potřeby pro děti a zbytek jsem investovala do mého podnikání,“ říká Beauty, která v uprchlické osadě Meheba provozuje obchod s potravinami a s čitenge, což je místní látka, kterou nosí ženy zavinutou kolem pasu jako sukni či v ní nosí děti.

Musulo Beauty

Jak Charita podporuje uprchlíky v Zambii

V Zambii žije přes 105 tisíc uprchlíků, většinou ze zemí jako Demokratická republika Kongo, Angola, Burundi či Rwanda. Jejich počet se od roku 2016 téměř zdvojnásobil. Ačkoli je v Zambii pro uprchlíky bezpečno, kvůli vládním omezením, která nařizují přednostní zaměstnávání Zambijců, je pro ně těžké najít si práci. Obzvlášť v uprchlických osadách, kde je příležitostí ještě méně než ve velkých městech.

Charita Česká republika společně s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky podporuje uprchlíky v Zambii, aby se mohli vyučit řemeslu a založit si vlastní živnost. Podporujeme také farmáře z řad uprchlíků, kteří díky školení dokážou sklízet větší úrodu navzdory změnám klimatu, jež na Zambii těžce dopadají. Studentům z řad uprchlíků poskytujeme stipendium, aby mohli vystudovat vysokou školu.

Jedním ze způsobů, jak uprchlíkům v Zambii pomáháme, je zakládání spořicích skupinek a školení finanční gramotnosti. Právě znalosti o tom, jak nakládat s vlastními penězi, jak šetřit a jak správně investovat, pomáhají snižovat příjmové nerovnosti a vedou k větší finanční stabilitě.

„Spořicí skupiny jsou skvělá věc. Můžu získat půjčku na financování své živnosti a taky už jsem dokonce pořídila matraci pro své děti,“ pochvaluje si Beauty Musulo.