Jak pomáháme drobným živnostníkům v Zambii překonat potíže, které způsobila pandemie koronaviru
10. ledna 2022 Aktuality

Jak pomáháme drobným živnostníkům v Zambii překonat potíže, které způsobila pandemie koronaviru

Když se v Zambii začala rozjíždět pandemie koronaviru a vláda zakázala shromažďování a omezila pohyb na veřejnosti, zambijským trhovcům se doslova ze dne na den změnil život. Najednou neměli zákazníky, kterým by prodávali své zboží, a to se začalo kazit. Trhovci přišli o svůj zdroj obživy a už tak často velmi chudí lidé najednou nedokázali uživit sebe a své rodiny. Právě drobným živnostníkům v Zambii pomáháme překonat potíže způsobené pandemií. Díky naší pomoci a finanční podpoře dnes mohou trhovci stát znovu na vlastních nohou.

Pomáháme překonat těžké období

Už v začátcích pandemie koronaviru jsme v Zambii zahájili pomoc malým podnikům, které byly nejvíce zasažené restrikcemi. Zaměřili jsme se zejména na podporu prodejců na místních trzích, kterým kvůli omezením rapidně ubylo zákazníků. Nově jsme podpořili dalších 184 trhovců peněžními granty, které jim pomohly překonat těžké období během pandemie.

Seznamte se s lidmi, kteří díky podpoře Charity dokázali znovu nastartovat své malé podnikání a postarat se o obživu sebe i svých nejbližších.

Brian Lupiya

Brian Lupiya pochází z hlavního zambijského města Lusaka, kde na místním trhu prodává cibuli. Je jedním z mnoha drobných živnostníků, na které tvrdě dopadly restrikce spojené s pandemií koronaviru. Brian přišel o zákazníky, a tím i o zdroj obživy. Jakmile se opatření začala uvolňovat a lidé se vraceli na trh, Brian neměl dostatek prostředků na to, aby nakoupil potřebné množství cibule.

Brian Lupiya

Briana jsme podpořili grantem, který využil na objednávku cibule. Dříve si mohl dovolit objednat pouze 10-15 dvanáctikilových pytlů cibule, dnes díky naší podpoře objednává až 60 stejně těžkých pytlů. Je tak schopen vydělat více peněz, které mu umožňují zaopatřit sebe i svou rodinu.

Amos Phiri

Amos Phiri sedí vedle svého zboží na trhu Soweto v provincii Lusaka, kde stejně jako Brian Lupiya prodává cibuli. Amose jsme podpořili už před začátkem pandemie, kvůli nově zavedeným restrikcím ale jeho podnikání téměř zaniklo. Jeho objednávky klesly z 200 pytlů cibule na 50 pytlů.

„Kvůli pandemii koronaviru přestaly lidé chodit na místní trhy a nebylo tak nikoho, kdo by kupoval mé zboží a to se začalo kazit. Málem jsem přišel o všechno. Zachránila mě Charita, která mi poskytla finanční podporu,“ říká Amos vděčně.

Amos Phiri

Díky finanční podpoře nabralo Amosovo podnikání druhý dech a nyní Zambijec objednává dokonce ještě více pytlů cibule než dříve. Díky naší podpoře si mohl zakoupit také střešní plechy na dům a zaplatit své dva zaměstnance.

Pomoci Charity si moc váží a říká, že s takovou podporou dokáže pokračovat ve své živnosti a udržet si živobytí.

Best Siame

Best Siame je dalším trhovcem, který od nás dostal podporu, aby mohl udržet svůj malý obchod s cibulí. Kvůli pandemii covidu-19 utrpěl Best Siame velkou ránu, která ho téměř donutila ukončit své podnikání.

„Covid-19 velmi negativně ovlivnil mé podnikání. Ani jsem nevěděl, co mám dělat a odkud začít, dokud jsem nedostal finanční podporu od Charity. Jsem této organizaci opravdu vděčný," říká Best Siame.

Best Siame

Předtím, než Best získal finanční podporu, zvládl objednat pouze 70-150 dvanáctikilových pytlů cibule. Díky Charitě dnes může objednat 400-500 pytlů a vydělat dost na to, aby uživil sebe i svou rodinu.

Tamazi Banda

Naši pomoc obdržela také Tamazi Banda, trhovkyně z hlavního města Lusaky. Tamazi dříve pomáhala farmářům prodávat jejich produkty na trzích, ale dostávala zaplaceno pouze tehdy, když vše prodala. Díky finanční podpoře od Charity se Tamazi zbavila závislosti na druhých a otevřela svou vlastní malou živnost.

„Peníze jsem použila na nákup pytle kapenty (sardinky Tanganyika), kterou teď prodávám na trzích. Chci si vydělat dost na to, abych mohla objednat další pytel kapenty,“ říká Tamazi.

Tamazi

Zambijci oceňují naši pomoc

Drobným zambijským živnostníkům pomáháme v rámci projektu s názvem Multisektorální intervence k prevenci šíření a zmírnění dopadu pandemie covidu-19 v Západní provincii a v Lusace. Už od začátku pandemie pomáháme posílit místní zdravotnictví v boji proti koronaviru a snažíme se zmírnit jeho dopad na ty nejchudší obyvatele v Zambii. 

Lidé, kterým v Zambii pomáháme, si naší podpory velmi váží a děkuji, že jim a dalším živnostníkům pomáháme překonat těžké období pandemie.