Pumulo ze Zambie má dnes díky Charitě vlastní obchod s potravinami
13. června 2022 Aktuality

Pumulo ze Zambie má dnes díky Charitě vlastní obchod s potravinami

Pro mnoho žen na zambijském venkově je otevření vlastního podnikání téměř nesplnitelným snem. Chybí jim kapitál, který na založení živnosti potřebují a který jim banky jen tak snadno neposkytnou. V Zambii jsme představili spořicí program, díky kterému si Pumulo Akombelwa našetřila na vlastní obchod s potravinami a zároveň si může dovolit platit školné svým dětem.

Spořicí skupiny ve vesnici Nakato

Pumulo Akombelwa má 40 let a je matkou pěti dětí. Dlouho čelila finančním problémům a netušila, že i z malého příjmu si může začít šetřit na splnění svých snů. V roce 2018 se dozvěděla o iniciativě „Spoření pro změnu“, kterou v její rodné vesnici Nakato představila Charita Česká republika společně se Světovým potravinovým programem. Pumulo se stala členkou vůbec první spořicí skupiny v této oblasti.

„Neváhala jsem a ke skupině se hned připojila. Přišlo mi to jako skvělá příležitost, jak zlepšit svůj život,“ vypráví Pumulo. Skupina, do níž patří, se jmenuje Tamahano, což v překladu znamená „spolupráce“.

spořící skupina se pravidelně schází

Na konci spořícího cyklu si Pumulo za peníze z půjčky otevřela svůj vlastní obchod s potravinami. Díky tomu si dokáže vydělat na živobytí a podpořit i své nejbližší. „Jsem moc vděčná Charitě za to, že nám spoření představila. Dnes jsem hrdá majitelka obchodu s potravinami a můžu své dceři platit studium na zdravotnické škole,“ říká Pumulo a dodává, že svůj obchod plánuje vylepšit a rozšířit.

Stejně jako Pumulo, i mnoho dalších žen z venkovských komunit může dnes díky spořicím skupinám vylepšit svůj život. Už nemusí cestovat dlouhé vzdálenosti do banky, aby požádaly o půjčku, kterou navíc není jednoduché získat.

Jak spořicí skupiny fungují

Členové spořicích skupin společně šetří peníze a setkávají se jednou za dva týdny na schůzce, na které musí každý z nich přidat libovolný obnos až do předem stanovené částky. Na konci jednoho spořicího cyklu, který trvá devět měsíců, si členové mezi sebou rozdělí nastřádanou částku a s malým úrokem ji vracejí. Peníze investují buď do zemědělství, do domácnosti, anebo si založí vlastní živnost, tak jako Pumulo.

Zaujal vás příběh Pumulo? Přečtěte si více: