Vestine: Uprchlice a samoživitelka, která si díky Charitě splnila sen o vlastním bistru v Zambii
12. srpna 2021 Aktuality

Vestine: Uprchlice a samoživitelka, která si díky Charitě splnila sen o vlastním bistru v Zambii

Skloubit dvě práce, univerzitní studium, podnikání a starání se o rodinu je opravdu velký oříšek. Zvlášť, když jste uprchlíkem v cizí zemi a na všechno jste sami. Vestine je příkladem toho, že i z těch nejtěžších situací lze hodně vytěžit. Povedlo se jí to i díky pomoci Charity v Zambii.    

Útěk z domova

Vestine je jednou z těch, které jsme v Zambii pomohli v podnikání a podpořili ji v tom, aby se mohla rozvíjet a starat se jako samoživitelka o svou rodinu. Vestine se z rodné Rwandy vydala na útěk společně se svým otcem, když jí byly čtyři roky. Vzpomínky ale stále žijí v její paměti. „Byly mi čtyři, ale pamatuji si, co se tam dělo, jak se lidé vzájemně zabíjeli, jak spolu bojovali,“ říká smutně.

Možná i to je jedním z důvodu, proč Vestine vždy snila o práci ve zdravotnictví. Její sen se splnil a nyní pracuje jako úřednice hned ve dvou zdravotnických klinikách. Tím ale nekončí. Vestine zároveň studuje na vysoké škole obor Management veřejného zdravotnictví.

Jak si Vestine splnila další sen

Vestine si v životě prošla peklem. „Po smrti mého otce to nebylo snadné, byla jsem otřesená,“ říká. Život se jí ale kompletně změnil k lepšímu a mladá bojovnice se už nemusí bát o svůj život. „Myslela jsem, že smrt mého otce je konec, dokud jsem nepotkala Grace, která mě představila lidem v Charitě.“

Díky naší pomoci si Vestine mohla splnit další sen – rozjet své vlastní podnikání. „Charita mi hodně pomohla, nevím, jak by bez její pomoci vypadal můj příběh,“ dodává vděčně.

Vestine ve své vlastní restauraci

Otevření vlastní restaurace

Vestine úspěšně absolvovala obchodní kurz Charity a otevřela si svou vlastní malou restauraci. „Chtěla jsem v životě dělat ještě něco navíc. Snila jsem o vlastní restauraci, ale dokud jsem se nedostala k Charitě, neměla jsem o tom moc znalostí. Charita mě ale naučila, jak podnikat, jak vést účetnictví, záznamy a podobné věci. Opravdu mi to pomohlo,“ říká Vestine.

„Mým snem je být v životě vyrovnaná. Když si můžete říct, dobře, nejsem ve stresu. Mám domov, moje děti mají vzdělání. Není to snadné, ale dělám to nejlíp, jak umím,“ dodává Vestine.

Charita Česká republika v Zambii

V Zambii působíme od roku 2013 a za tu dobu jsme stihli vybudovat naši největší misi – v zemi je bezmála 200 zaměstnanců Charity, kteří pomáhají zranitelným lidem postavit se na vlastní nohy. V regionu se soustředíme mimo jiné na podporu uprchlíků a pomáháme jim, aby dokázali být v nové zemi soběstační. Tak jako se to povedlo Vestine.