Jak si Miyombo ze Zambie koupil své první krávy díky podpoře Charity
16. března 2022 Aktuality

Jak si Miyombo ze Zambie koupil své první krávy díky podpoře Charity

Ačkoli velká část Zambijců pracuje v zemědělství, pro obyvatele venkova často není jednoduché pořídit si hospodářská zvířata, protože si je nemůžou dovolit. To byl i případ Miyomba Miyomba. Díky Charitě se Miyombo zapojil do spořicích skupin, které zakládáme na zambijském venkově společně se Světovým potravinovým fondem, a dnes je hrdým majitelem dvou krav. 

Tři roky spoření

Miyombo Miyombo je 38letý muž, který žije v zambijské vesnici Namatenge a je členem dvou spořicích skupin, které jsme založili v rámci programu „Spoření pro změnu“. Miyombo se do obou skupin přidal před třemi lety a jak sám říká, svého rozhodnutí nelituje, protože se jeho život díky spoření výrazně zlepšil. 

Cílem spořicích skupin, které v Zambii zakládáme, je podporovat finanční gramotnost a učit obyvatele venkovských oblastí, jak správně spořit a investovat své peníze. 

Iniciativa spořicích skupin ve venkovských komunitách patří mezi nejspolehlivější způsoby, jak mohou lidé v odlehlých a často velmi chudých oblastech ušetřit peníze. Charita společně se Světovým potravinovým programem motivuje Zambijce na venkově, aby se stali finančně gramotnými. Velkou výhodou našich aktivit na podporu spoření je pro místní obyvatele jejich dosažitelnost. „Než nám začala pomáhat Charita, tak jediné možnosti spoření, které jsme měli k dispozici, nabízela pouze jedna soukromá firma, ale ani její zástupci nebyli schopni dojet do mé vesnice kvůli velké vzdálenosti,“ říká Miyombo. 

Miyombo

Miyombo chce motivovat další farmáře, aby se naučili finanční gramotnosti

Díky pomoci Charity má dnes Miyombo přístup ke všem finančním službám, které potřebuje a naučil se správně hospodařit s penězi. Spořicí skupiny si otevírají společné spořicí účty, v rámci kterých žádají o půjčky, například na své podnikání či investice do zemědělství. 

„Já jsem si z mého podílu naspořených peněz pořídil dvě krávy a zrekonstruoval dům,“ říká s úsměvem Miyombo. Do spořicí skupiny se přidala i jeho žena, která svůj naspořený podíl investovala do pěstování kukuřice. 

Často se říká, že jediná skutečná svoboda, kterou člověk může mít, je být finančně stabilní. Myslí si to i Miyombo, který nyní plánuje pokračovat ve členství v obou spořicích skupinách a vyzývá další farmáře a členy své komunity, aby se k němu připojili na cestě k finanční svobodě.