Opravuji ledničky a vydělávám si tím na živobytí, říká pětadvacetiletý uprchlík Nicholas
29. září 2022 Aktuality

Opravuji ledničky a vydělávám si tím na živobytí, říká pětadvacetiletý uprchlík Nicholas

Nicholas se narodil v Zambii, přesto má ale status uprchlíka. Jeho rodiče totiž pocházejí z Demokratické republiky Kongo, odkud utekli před krvavým násilím. V Zambii našli bezpečné útočiště, kde přišel na svět i jejich syn. Jako dítě uprchlíků ale nemá téměř žádnou šanci najít práci a uživit se. Díky podpoře od Charity má dnes Nicholas vlastní dílnu, ve které opravuje ledničky.

DARUJTE ŠANCI NA LEPŠÍ ŽIVOT

Uživit se vlastníma rukama

Nicholase navštěvujeme v jeho malé dílně v širším centru Lusaky, hlavního města Zambie. Tady žije Nicholas od narození společně se svou rodinou. V malém obchůdku, který si pronajímá od příbuzného, má natěsnaných několik větších či menších ledniček a nářadí, které k jejich opravě potřebuje. Přitom ještě před nedávnem ani nevěděl, na co které nářadí slouží.

„Zúčastnil jsem se šestiměsíčního kurzu, který mi zprostředkovala Charita. Vyučil jsem se na opraváře ledniček a dnes už vím, jak na to,“ usmívá se mladý muž. „Dostal jsem taky malou finanční podporu do začátku, díky které jsem si pronajal tuto dílnu,“ říká Nicholas vděčně a ukazuje za sebe na skromný podnik, v němž opravuje ledničky a mrazničky.

Nicholas opravuje ledničky

Nicholas žije společně se svými rodiči a dvěma bratry v Lusace a do práce to má téměř dvě hodiny cesty. Přesto tráví ve své dílně každý den, včetně víkendů. „Moje práce mě baví, jsem vděčný Charitě za to, že jsem se mohl vyučit na opraváře ledniček,“ děkuje Nicholas a prozrazuje své plány do budoucna. Pokud vše půjde dobře, chce si koupit vlastní dílnu, aby si prostory nemusel pronajímat.

Součástí šestiměsíčního kurzu, kterého se Nicholas díky podpoře Charity zúčastnil, byla také příprava byznys plánu. Mladý uprchlík se tak naučil, co obnáší založení vlastní živnosti, jak si má hlídat finance i kde hledat zákazníky. Ti k němu prý dnes přicházejí hlavně na doporučení. „Pár lidem jsem opravil ledničky a byli se mnou spokojení, tak mě doporučili svým známým,“ pochvaluje si Nicholas.

Nicholas ve své dílně

Podporujeme uprchlíky, aby se postavili na vlastní nohy

V Zambii žije v současnosti přes 100 tisíc uprchlíků. Utekli sem zejména ze zemí jako Angola, Burundi či Rwanda. Vůbec nejvíce uprchlíků pochází z Demokratické republiky Kongo, tak jako Nicholasova rodina. Do Zambie uprchli před krvavým násilím a nestabilní situací, stejně jako před devastující chudobou.

Ačkoli Zambie představuje pro uprchlíky bezpečné útočiště, je pro ně těžké se v zemi uživit. Ať už kvůli vládním omezením, anebo kvůli nevyhovujícím podmínkám v místech, kde se nacházejí uprchlické tábory. Charita Česká republika pomáhá uprchlíkům v Zambii, aby mohli být soběstační. Uprchlíky, jako je Nicholas, podporujeme, aby se vyučili a dokázali si zajistit příjem a postavit se na vlastní nohy.