Fares chce být syrským Tomášem Baťou
29. července 2021 Aktuality

Fares chce být syrským Tomášem Baťou

Sýrie bývala krásnou zemí, dnes je ale bohužel poznamenaná občanskou válkou, která ovlivňuje životy všech v regionu. Dlouhotrvající konflikt připravil o život téměř půl milionu lidí. Dalším milionům obrátil život naruby. Jedním z nich je i Fares, kterému pomáháme založit obuvnickou živnost.

Postavit se na vlastní nohy

Občanská válka v Sýrii trvá již přes deset let a za tu dobu vyhnala z domovů více než 13 milionů lidí. Někteří byli nuceni prchat až za hranice země, zatímco ostatní zůstali v Sýrii. Na severovýchodě země nyní podle OSN žije 2,7 milionu vnitřně vysídlených osob. Charita Česká republika působí v zemi od roku 2013 a letos pomáháme mladým lidem postavit se na vlastní nohy. Nedávno jsme tak pomohli i 26letému studentovi Faresovi.

Nedostatek pracovních pozic

Fares dříve studoval na vysoké škole ve městě Homs, ale kvůli válce musel přerušit studia a utéct do bezpečí do provincie Idlíb. Snažil se najít práci, ale marně. „Potom, co jsem byl nucen utéct, jsem v novém domově nemohl najít zaměstnání. V regionu je hodně uprchlíků a málo práce,“ říká Fares.

Fares na školení

Podpoříme 420 mladých živnostníků

Charita v tomto roce vyškolí dohromady 420 mladých lidí, které naučí základy podnikání a finanční gramotnosti. Zároveň jim poskytneme i mentoring a startovací granty na rozjezd jejich malých živností. Fares se tohoto školení také zúčastnil a nemohl si průběh workshopů vynachválit: „Semináře byly velmi zajímavé – naučil jsem se spoustu nových věcí. Třeba jak správně vést svůj tým a projekty a jak efektivně komunikovat se zákazníky a zaměstnanci,“ dodává Fares.

Práce pro všechny

„Mým snem je založit malou ševcovskou dílnu, čímž si nejen zajistím příjem, ale pomůžu tak i lidem kolem sebe – budu moct zaměstnat své sousedy, kteří nemohou najít práci a jsou v podobné situaci, ve které jsem se ocitl já,“ říká s vděčným úsměvem Fares.

Farese a další mladé lidi v Sýrii jsme podpořili v rámci projektu Nouzová podpora zdrojů obživy pro zranitelnou mládež v Idlíbu financovaného Ministerstvem zahraničních věcí.