Válka v Sýrii trvá už 10 let. Charita v zemi pomáhá nejpotřebnějším lidem
12. března 2021 Aktuality

Válka v Sýrii trvá už 10 let. Charita v zemi pomáhá nejpotřebnějším lidem

Občanská válka v Sýrii vyhnala za posledních deset let z domovů miliony lidí, ať už za hranice Sýrie nebo na území země. V severovýchodní Sýrii žije podle UN OCHA (OSN) 2,7 milionů vnitřně vysídlených osob, z toho 1,6 milionů v uprchlických táborech. Charita Česká republika působí v Sýrii od roku 2013 a letos pomůže mladým lidem najít živobytí a postavit se na vlastní nohy.

Charita Česká republika by měla být přítomna tam, kde je pomoc nejvíce potřeba. V Sýrii sice působíme dlouhodobě, ale vidíme smysl v tom, abychom naši přítomnost zmnohonásobili. Tím pomůžeme do země přinést další peníze a další výraznější pomocnou ruku,“ říká k působení Charity v Sýrii Jiří Škvor, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce.

Poskytování zdravotní pomoci i oprava obydlí

Charita začala v Sýrii působit dva roky po vypuknutí konfliktu a pomáhá v zemi zmírnit dopady občanské války. „Provozovali jsme například mobilní kliniku v oblasti Idlíbu, dodávali jsme potřebné léky pro zdravotnická střediska a zajistili jsme také provoz kliniky v Aleppu,” popisuje Kateřina Velíšková, blízkovýchodní manažerka Charity Česká republika. „Díky naší pomoci získalo více než 20 tisíc lidí v Idlíbu a Aleppu lepší přístup ke zdravotní péči.“ 

V loňském roce jsme v Sýrii pomáhali s obnovou obydlí

Rodinám, které před válkou uprchly do jiných částí Sýrie, jsme poskytovali oblečení, hygienické potřeby, ale i školní pomůcky pro děti nebo poukázky na nákup potravin. Této pomoci se dostalo více než 11 tisícům potřebných lidí.

V provincii Idlíb na severu Sýrie jsme pomáhali také s opravou válkou zničených domů. V loňském roce se nám podařilo opravit 155 domů, do kterých se rodiny mohly znovu nastěhovat.

Mladým lidem pomůžeme získat práci

V provincii Idlíb budeme pomáhat i v letošním roce. Zaměříme se na zaměstnanost mladých lidí a pomůžeme jim najít obživu, aby se dokázali postavit na vlastní nohy.

Dohromady vyškolíme 420 mladých lidí a naučíme je základům podnikání a finanční gramotnosti. Mladé lidi, kteří projdou školením, podpoříme startovacími granty na rozjezd podnikání. Zároveň jim v začátcích podnikání poskytneme supervizi a mentoring, aby jejich podniky měly šanci na úspěch a dokázaly je dlouhodobě uživit.

Letos se zaměříme na pomoc mladým lidem

Pomoc komunitám

Charita Česká republika působí ve světě prostřednictvím vlastních registrovaných poboček, díky nimž dokáže garantovat efektivnost své práce a zajistit, že každá koruna či dolar poskytnou na místě co nejvíce pomoci.

„V Sýrii je výrazná potřeba v oblasti budování obživy, což je zároveň jedna z našich vlajkových lodí v mnoha zemích. Jsme přesvědčeni, že pokud podpoříme iniciativní lidi v rámci komunity, umožníme jim zajistit dlouhodobou obživu nejen pro sebe, ale i pro jejich rodiny a prostřednictvím nových pracovních pozic i pro další členy komunity,“ objasňuje Jiří Škvor.

Od začátku války pomáhá Charita Česká republika nejen v Sýrii, ale také v Iráku a Libanonu.