Aurica z Ukrajiny si díky podpoře Charity zvyká na nový život v Moldavsku
22. července 2022 Aktuality

Aurica z Ukrajiny si díky podpoře Charity zvyká na nový život v Moldavsku

Charita poskytuje peněžní pomoc ukrajinským uprchlíkům, kteří před válkou utekli do Moldavska. Možnost rozvrhnout si vlastní finanční rozpočet je pro mnohé z nich prvním krokem k návratu do normálního života. Mezi ně patří i 23letá Aurica Ionitza, která se svými pěti dětmi utekla z válkou sužovaného Mariupolu.

Aurica si prošla psychicky velmi náročným obdobím

Aurica žila se svými dětmi a manželem nedaleko Mariupolu. Ruská invaze na Ukrajinu zamávala s rodinným rozpočtem. Nejenže se razantně zvýšila cena i dostupnost potravin,  ale Auriciin manžel navíc přišel kvůli válce o zdroj příjmů.

Rodiče mladé maminky, kteří v době invaze pracovali v Polsku, se snažili celou rodinu dostat do bezpečí. Válka na Ukrajině krutě zasáhla Auriciinu matku, která měla už tak podlomené zdraví. Strach o bezpečí dcery a vnoučat její zdravotní stav ještě zhoršil. V druhé půlce května stresu podlehla. Psychicky vysílená Aurica dorazila s pomocí dobrovolníků do sousedního Moldavska. Dětem a sobě nestačila zabalit víc než jen pár kusů oblečení.

Lepší vyhlídky do budoucnosti

Aurica se dozvěděla o možnosti peněžní podpory, kterou v Moldavsku zprostředkováváme díky Generálnímu ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO). Tato podpora znamená pro Auricu a její děti větší finanční nezávislost. „Díky peněžní pomoci se cítím jistější a svobodnější. Nejsem takovou přítěží pro zdejší rodinu, která nám nabídla ubytování, vysvětluje mladá maminka.

Celá rodina si prošla psychicky náročným obdobím

Aurica nakoupila dětem potřebné věci a zbylo jim i na zmrzlinu. Teď rodina plánuje, co dál. Chtějí se vrátit domů, i když bezpečnostní situace nebude zrovna příznivá.

Uprchlíkům zajišťujeme psychologickou a finanční podporu

Finanční pomoc ve výši 2200 moldavských lei (cca 2660 korun) obdrželo více než tisíc uprchlíků. Zaměřujeme se hlavně na zranitelné skupiny lidí, jako jsou početné rodiny, staří lidé či matky samoživitelky. Tato pomoc jim pokryje náklady na zajištění základních potřeb a podpoří jejich návrat do normálního života.

Více než 480 uprchlíků z válkou sužované Ukrajiny také využilo individuální psychologické podpory, kterou v zemi zajišťujeme. Sezení pomáhá běžencům vyrovnat se s válečným traumatem.

Okamžitá peněžní pomoc je součástí projektu na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku, který financuje Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (DG ECHO).

Zaujal vás příběh Auricy? Přečtěte si více: